Czy warto zostać rolnikiem?

Wielu młodych ludzi pochodzących ze wsi zadaje sobie pytanie: czy warto być rolnikiem? Stają przed tym dylematem z wielu powodów. Czasami ich rodzice liczą na to, że dzieci przejmą gospodarstwo, bywa, że sami chcą rozpocząć gospodarowanie „na swoim”. Zastanówmy się, czy warto dziś być rolnikiem i podjąć się trudu prowadzenia gospodarstwa.

Czy rolnictwo się opłaca?

Nie da się ukryć, że przez większość społeczeństwa rolnictwo postrzegane jest jako ciężka praca i codzienne zmagania z trudnościami, z którymi nie spotykają się przedstawiciele innych zawodów. Ciągły nadzór nad polem, zwierzętami w oborach, chlewniach i kurnikach, śledzenie cen żywca i zboża. Z tym każdego dnia borykają się rolnicy. Jednak mimo to w Polsce stale rośnie liczba osób, o których można powiedzieć, że są rolnikami z wyboru. Nie przejęli gospodarstwa po rodzicach ani nie weszli do rolniczej rodziny. Postanowili prowadzić gospodarstwo, gdyż uznali, że da im to odpowiednie dochody. Czy tak jest w rzeczywistości? Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wyłania się obraz rolników jako grupy zawodowej, której poziom życia w ostatnich latach powoli, ale stale się poprawia. Jednocześnie jedynie 31 proc. rolników deklaruje, że jest w stanie bez większych problemów utrzymać się ze swojego zajęcia. Nie da się jednak ukryć, że ci gospodarze, którzy dobrze rozplanują wydatki, posiadają większe areały i starają się stawiać na jedną gałąź rolnictwa, mogą liczyć na zyski.

Skąd brać informacje?

Gospodarz, który zajmuje się konkretną gałęzią rolnictwa oprócz codziennej, fizycznej pracy musi być w pewnym sensie szefem firmy. Konieczne jest ciągłe i dokładne śledzenie cen żywca, zbóż, nawozów. Oczywiście w zadaniu tym pomogą odpowiednie portale internetowe, które informują o zmieniających się cenach. Ponadto oferują też dokładne analizy sytuacji na rynku rolnym i dodatkowo sporo newsów z gospodarskiego świata. Pomocne będą też internetowe portale ogłoszeniowe, na których rolnicy mogą znaleźć np. maszyny na sprzedaż, oferty firm handlujących paszą czy nawozami.

Ilu jest polskich rolników?

Jak pokazują dane z ostatnich lat, w Polsce jest około 1 500 000 gospodarstw rolnych. Jednak co roku ich liczba spada. Ma to związek z migracją młodzieży wiejskiej do miast, co z kolei ma związek z brakiem perspektyw zamożnego życia na wsi i brakiem dostępu do tego, co oferuje miasto. Jednocześnie rolnicy mogą liczyć na dopłaty unijne, kredyty, szkolenia. Mają więc szanse rozwoju gospodarstw i poszerzania swojej wiedzy.

Bez wątpienia decyzja o zostaniu rolnikiem, czy to poprzez przejęcie rodzinnego gospodarstwa, czy z własnego wyboru jest trudna. Jednak jak mówią niektórzy rolnicy, jeśli kocha się ziemię, to prowadzenie gospodarstwa potrafi dawać wiele satysfakcji mimo problemów i stać się swego rodzaju sposobem na życie.

Poprzedni artykułSystem kubkowy – nowy system dokarmiania prosiąt
Następny artykułCałoroczna pielęgnacja trawników intensywnie użytkowanych

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj