Jak wybrać ekologiczny nawóz do warzyw?

Ekologiczna uprawa to nie tylko zdrowsze warzywa, ale również ochrona środowiska naturalnego. Aby uzyskać obfite plony, warto zastosować odpowiednie nawozy do warzyw, które będą wolne od sztucznych substancji. Co wybrać?

Zalety ekologicznej uprawy warzyw

Uprawa warzyw zgodnie z zasadami eko cieszy się dzisiaj bardzo dużym zainteresowaniem. Na sklepowych półkach można znaleźć coraz więcej produktów rolnych opatrywanych ekologicznymi certyfikatami. Warzywa tego typu można uprawiać również w swoim ogródku.

Ekologiczna uprawa sprawdza się praktycznie dla każdego gatunku warzyw – marchewek, sałaty, rzodkiewki, papryki, pomidorów. Można wtedy uprawiać je zgodnie z naturą – bez dodatku środków chemicznych, które mogą być potencjalnie szkodliwe dla środowiska naturalnego, a także dla człowieka. Efekt to zdrowe, smaczne warzywa idealne do wielu potraw.

Nawożenie warzyw – bez szkodliwej chemii

Gleba bogata w składniki pokarmowe to podstawa właściwego wzrostu warzyw. Prawidłowo dobrane nawozy umożliwiają dostarczenie do gleby i roślin niezbędnych pierwiastków, a tym samym uzyskanie obfitych plonów. Właśnie dlatego nawożenie jest bardzo ważne zarówno w przypadku upraw na większych areałach, jak również w przydomowych ogródkach.

Nawozy sztuczne, inaczej nazywane nawozami chemicznymi, zawierają dużo związków wspierających zasobność gleby. Jeśli jednak celem jest eko uprawa, tego typu preparaty można zastąpić bezpieczniejszymi, zgodnymi z naturą.

W przypadku upraw ekologicznych należy wybrać taki naturalny nawóz do warzyw, który nie będzie zaburzał delikatnej równowagi środowiska i nie będzie powodował przedostawania się niekorzystnych związków do roślin. Na co warto się zdecydować?

Ekologiczny nawóz do warzyw – czyli jaki?

Ekologiczny nawóz to taki, który nie zawiera szkodliwych składników mogących negatywnie wpływać na środowisko. Jest bogaty w aktywną biologicznie materię, która korzystnie oddziałuje na strukturę gleby i aktywuje zachodzące w niej procesy, a tym samym wspomaga pobieranie składników odżywczych przez rośliny.

Dodatkowo, ekologiczny nawóz do warzyw nie powoduje ryzyka przenawożenia – zatem zastosowanie większej dawki nie będzie szkodliwe dla upraw.

Takie naturalne nawozy do warzyw oraz innych roślin znane są człowiekowi już od dawna – stosowane były na długo przed opracowaniem nawozów sztucznych. Teraz znów używane są coraz częściej, aby dawać bezpieczne, smaczne zbiory będące jak najbliżej natury.

Rodzaje naturalnych nawozów do warzyw:
– obornik
– kompost
– biohumus
– nawóz zielony

Naturalne nawozy – obornik

Obornik to naturalny nawóz do warzyw, który używany jest od dawnych czasów. Najlepsze efekty daje stosowanie obornika bydlęcego, końskiego. Obornik zawiera wiele wartościowych składników potrzebnych roślinom oraz poprawia właściwości gleby, nadając jej prawidłową strukturę. Najczęściej stosowany jest na jesień, ale można używać go też wiosną.

Niestety, takie nawozy do warzyw są dzisiaj słabo dostępne, zwłaszcza dla osób prowadzących indywidualne uprawy. Ich minusem jest również niezbyt przyjemny zapach.

Naturalne nawozy – kompost

Innym rodzajem naturalnego nawozu do warzyw jest kompost. To nawóz organiczny wytwarzany najczęściej z odpadów roślinnych podczas procesów ich kompostowania – rozkładu aktywowanego przez mikroorganizmy.

Kompost to ekologiczny nawóz do warzyw, który można produkować samodzielnie z odpadów pochodzących z kuchni, ogródka. W tym celu najlepiej kupić albo zbudować kompostownik.

Tego typu nawóz zaopatruje glebę w próchnicę, poprawia jej żyzność, sprawia, że jest przewiewna, dlatego wspomaga on rozwój roślin każdego gatunku. Można używać go nawet w dużych dawkach – nie ma szkodliwego działania na florę i faunę.

Kompost najczęściej stosowany jest przed siewem albo sadzeniem warzyw. Rozsypuje się po wierzchniej warstwie gleby – nie należy go przekopywać.

Naturalne nawozy – biohumus

Innym przykładem ekologicznego nawozu jest biohumus. To odchody dżdżownicy kompostowej, które powstają po przetworzeniu przez nią różnych substancji organicznych, na przykład odpadów roślinnych.

Biohumus posiada bogatą mikroflorę bakteryjną oraz próchnicę pokarmową, które korzystnie wpływają na wzrost roślin, w tym także warzyw, co przekłada się na ich obfite plony.

Naturalne nawozy – nawóz zielony

Jako naturalny nawóz do warzyw może służyć również nawóz zielony, a dokładnie przekopane, przeorane rośliny zmieszane z ziemią. Najlepszej jakości nawozy zielone wytwarzane są z łubinu żółtego, seradeli, facelii oraz innych roślin motylkowatych.

Aby uzyskać taki nawóz, konieczne jest wysianie, ścięcie i przekopanie roślin z glebą – najczęściej robi się to jesienią albo wiosną.

Ekologiczne nawozy do warzyw – także gotowe

Powyższe nawozy naturalne, czyli obornik, kompost, biohumus oraz nawozy zielone, chociaż są bardzo skuteczne, to jednak mają swoje wady. Najważniejsza z nich to problemy z ich pozyskaniem lub samodzielnym wyprodukowaniem, co jest trudne i czasochłonne. W takim przypadku rozwiązaniem może być gotowy ekologiczny nawóz do warzyw, który jest od razu przygotowany do użycia.

W porównaniu do innych typów produktów taki nawóz do warzyw bazuje wyłącznie na naturalnych składnikach, dlatego też nie zawiera on żadnych szkodliwych dodatków, które nie są pożądane w uprawie ekologicznej.

Rodzaje gotowych nawozów ekologicznych:
– ekologiczny nawóz w formie granulek
– ekologiczny nawóz w płynie
– ekologiczny biohumus
– ekologiczny obornik granulowany

Tego typu nawozy do warzyw zawierają bogactwo naturalnych składników wspomagających ich prawidłowy wzrost i dających obfite plonowanie. Nadają glebie odpowiednią żyzność i zaopatrują rośliny w niezbędne składniki odżywcze. Dodatkowo, są bardzo łatwe w stosowaniu i nie stwarzają żadnego zagrożenia dla środowiska naturalnego.

Podsumowanie

Aby zebrać obfite plony ze swojego ogródka, warto zdecydować się na ekologiczny nawóz do warzyw, który nie zawiera sztucznych dodatków i jest w 100% naturalny. Takie nawozy zaspokajają wszystkie potrzeby roślin, a przy tym są całkowicie bezpieczne dla środowiska i dla człowieka.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Natureum, która posiada w swoim sklepie naturalne ulepszacze do gleby – https://sklep.natureum.pl/

Poprzedni artykułTechnologia produkcji łap agregatu uprawowego
Następny artykułSILOSY – CZYM SIĘ KIEROWAĆ PRZY WYBORZE SPRZĘTU?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj