Maszyny rolnicze używane – dlaczego warto kupić używany sprzęt rolniczy?

Maszyny rolnicze to podstawa wyposażenia każdego dobrze prosperującego gospodarstwa rolniczego. Zapewniają bezpieczeństwo oraz komfort pracy, zmniejszając tym samym czas potrzebny na wykonanie pracy. Oczywiście w XXI wieku nie trzeba już nikogo przekonywać, że używanie maszyn rolniczych pomaga w rozwoju gospodarstwa. Potrzeby każdego gospodarstwa są jednak różne, dlatego warto wiedzieć, jakich maszyn potrzebujemy oraz gdzie można je kupić.

Maszyny rolnicze używane i nowe – co opłaca się bardziej?

Duże firmy i gospodarstwa inwestują miliony w zakup nowoczesnych, co roku ulepszanych maszyn, jednak nie wszyscy potrzebują tak dużych funduszy, aby wykorzystać potencjał profesjonalnych urządzeń. Jak pokazują dane AgriTrac, w ubiegłym roku zarejestrowanych zostało 26 220 ciągników, jednak jednie nieco ponad 8 000 było nowymi ciągnikami, czyli zarejestrowanymi przez pierwszego właściciela. Wszystkie pozostałe ciągniki zostały zarejestrowane jako maszyny używane, czyli z rynku wtórnego. To jasno pokazuje obecnie panujący trend, który utrzymuje się od przynajmniej kilku lat. Wynika z niego to, że rolnicy znacznie częściej decydują się na zakup używanych maszyn rolniczych i dotyczy to maszyn wszelkiego rodzaju, a nie tylko ciągników z naszego przykładu. Tylko w ostatnim roku zarejestrowano ok. 3 razy więcej ciągników używanych niż nowych. Nie jest to jednak zaskakujące, ponieważ wybór używanych maszyn rolniczych ma wiele korzyści.

Główną kwestią są finanse

W przypadku małych i średnich przedsiębiorstw optymalnym rozwiązaniem może być zakup używanego sprzętu zamiast nowych maszyn, prosto z salonu. Pierwszą podstawową zaletą takiego rozwiązania jest cena. Zazwyczaj, kiedy kupujemy używany ciągnik lub inny rodzaj maszyny, możemy liczyć na cenę niższą o co najmniej 25% ceny rynkowej nowego egzemplarza. Mając na uwadze to, że maszyny rolnicze są często jednym z największych wydatków gospodarstw, średnie i małe gospodarstwa mogą znacznie łatwiej uzbierać fundusze na używane, wciąż będące w świetnym stanie pojazdy.

Wydajność i efektywność pracy

Każdego roku rolnicy mogą skorzystać z nowych i ulepszanych maszyn rolniczych. Zmiany wprowadzane przez producentów mają na celu poprawę efektywności oraz sprawienie, że praca będzie jeszcze bardziej ekonomiczna. Obecnie na rynku możemy znaleźć kosiarki omijające przeszkody, ultraszybkie ciągniki oraz systemy optycznego naprowadzania maszyn, jazdy równoległej i elektronicznego prowadzenia, a także przyczepy, które samoczynnie dostosowują się do kombajnu. To ciekawe i „kuszące” rozwiązania, jednak przed rozpoczęciem zakupów warto zadać sobie pytanie, jakie opcje są potrzebne w naszej sytuacji. Dla wielu mniejszych i średniej wielkości gospodarstw niektóre z nowoczesnych rozwiązań będą całkowicie zbędne, a pieniądze oszczędzone na zakupie nieco starszej maszyny będą mogły zostać zainwestowane w inne rzeczy.

Zakup używanych maszyn rolniczych – dlaczego warto?

Zakup używanych maszyn rolniczych to często transakcje, które dotyczą maszyn będących w niemal idealnym stanie. Obecna konkurencja na rynku produkcji jest tak duża, że producenci robią wszystko, aby zapewnić klientom najwyższą jakość. Oznacza to, że nawet paroletnie maszyny perfekcyjnie nadają się do dalszej pracy. Poza tym istotnym czynnikiem jest dostęp do części zamiennych i zapasowych. W przypadku kilkuletnich maszyn mamy szanse na zakup wielu części w znacznie lepszej cenie niż w przypadku nowych maszyn. Rolnicy i gospodarstwa zazwyczaj dokonują wymiany niektórych maszyn z powodu zmiany swoich potrzeb i dywersyfikacji działalności. Oznacza to, że sprzedawane maszyny nie są sprzedawane z powodu nieoptymalnego sposobu działania, a właśnie z powodu zmiany potrzeb poprzednich właścicieli.

Gdzie można kupić używane maszyny rolnicze?

Żyjemy w erze internetu, dlatego najlepszym miejscem na zakup maszyn rolniczych jest… internet. Maszyny rolnicze używane i nowe możemy znaleźć na stronie Pokato.pl. Portal oferuje ciekawe opcje zarówno dla sprzedawców, jak i dla osób zainteresowanych zakupem. Nie wierzysz? Sprawdź sam!

Poprzedni artykułUtrzymanie hali stalowej – jak dbać i zabezpieczać obiekt?
Następny artykułPneumatyka w zastosowaniu przemysłu spożywczego

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj