Pleśń i grzyby – zagrożenia dla zwierząt hodowlanych

Hodowla zwierząt gospodarczych to nie lada wyzwanie. Aby odpowiednio zadbać o trzodę, warto nie tylko zapewnić jej prawidłowe warunki bytowania, ale przede wszystkim dostarczać wartościowy pokarm. Niestety zwierzęta podobnie jak ludzie czasami również chorują, a sama dobrze zbilansowana dieta, nie jest w stanie przeciwdziałać bakteriom, grzybom i wirusom. To właśnie wtedy warto sięgnąć po dodatkowe środki.

Pleśń i grzyby u zwierząt hodowlanych

Mikotoksyny to groźne związki wytwarzane przez grzyby, które mogą występować np. w paszy podawanej zwierzętom. Grzyby powstają w roślinach głównie ze względu na nieprawidłowy proces obróbki lub złe przechowywanie produktów paszowych. W najgroźniejszych przypadkach te będą powodować poważne zachorowania. Lekarze weterynarii biją na alarm, że nie należy się kierować przestarzałym i mitologicznym przeświadczeniem, jakoby grzyby nie stanowiły zagrożenia dla bydła i trzody chlewnej. To realny problem, który dotyka gospodarstw rolnych na całym świecie.

Sorbent przeciwko grzybom – co to jest?

Zapobieganie rozwojowi grzybów i bakterii w organizmach zwierząt gospodarczych to metoda stosowana od pewnego czasu, która już zdążyła znacznie zmniejszyć umieralność w dużych stadach. Sorbent przeciwko grzybom dla zwierząt hodowlanych sprzedawany jest w postaci specjalnej zawiesiny, w skład której wchodzą substancje odkażające z toksyn i bakteriobójcze. Dostarczanie takich produktów wraz z pożywieniem pomaga w regulowaniu układu trawiennego u zwierząt, jak również wzmacnia odporność.

Jak i kiedy podawać sorbent przeciwko grzybom?

Zdania dotyczące tego, kiedy podawać sorbenty przeciwko grzybom są podzielone. Objawy zakażenia u zwierząt bywają bardzo różne, dlatego ciężko tak naprawdę stwierdzić bez interwencji weterynarza, kiedy faktycznie wystąpiły, a kiedy mamy do czynienia np. z nieprawidłowym funkcjonowaniem organizmu ze względu na niedobory pełnowartościowych składników diety. To właśnie dlatego stosowanie sorbentów przeciwko grzybom powinno być integralnym elementem diety zwierząt nawet w przypadku, gdy nie wystąpiły żadne oznaki zachorowań. Taka profilaktyka pozwoli uniknąć epidemii, która mogłaby stanowić zagrożenie dla całego stada.

Profilaktyka i leczenie

Rozwojowi grzybów i mikotoksyn powinno się zapobiegać już na etapie uprawy roślin, jednak bardzo często ze względu na niedopatrzenia do obiegu trafia zakażona pasza. Niczego nieświadomi rolnicy, podają ją swoim zwierzętom, narażając je na poważne choroby. Na szczęście istnieją sorbenty przeciwko grzybom i inne substancje bakteriobójcze, które przy regularnym stosowaniu redukują do minimum ryzyko zakażenia i wystąpienia choroby. To profilaktyka, która po pierwsze zwiększa bezpieczeństwo stada, a po drugie redukuje straty ekonomiczne związane z zachorowaniami zwierząt.

Poprzedni artykułNawożenie mineralne – jak robić to dobrze efektywnie?
Następny artykułNajczęstsze błędy agrotechniczne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj