Sadzonki borówki amerykańskiej – co warto o nich wiedzieć?

Borówki to nie tylko smaczna przekąska, to również bardzo zdrowy owoc, pełen witamin i innych składników, takich jak chociażby sprzyjająca oczom luteina. Ich popularność jest spora – tym bardziej, że lubią je także dzieci. Warto więc zainteresować się ich sadzonkami – tym bardziej, ze w Polsce bez problemu można uprawiać różne ich odmiany.

Uprawa zoptymalizowana na cały sezon

Fakt, że w hurtowniach ogrodniczych można znaleźć różne odmiany borówek, bardzo sprzyja zaopatrywaniu się w nie z myślą o późniejszej sprzedaży owoców. Rzecz w tym, że różnicując odmiany, z jakich pochodzą sadzonki borówki amerykańskiej, można zadbać zarówno o takie, które będą owocować wcześnie, te owocujące w środku sezonu oraz takie, z których zbiory prowadzone są dość późno.

W praktyce najlepiej zaopatrzyć się w te bardzo wczesne (na przykład earliblue, Collins), średniowczesne (np. spartan), średnie (chociażby toro lub chandler) i późnoowocujące (między innymi nelson czy brigitta blue). Możliwości jest sporo, nie tylko te wymienione. Warto im się przyjrzeć, ponieważ poszczególne odmiany różnią się między sobą nie tylko wielkością i smakiem owoców, lecz również odpornością na przymrozki.

Zadbaj o grunt pod uprawę

Jeżeli inwestujesz w sadzonki borówki amerykańskiej, dopilnuj, aby zapewnić im odpowiednie warunki – najlepiej już na etapie sadzenia i doboru gleby. Ta ostatnia powinna wykazywać pH w granicach między 3,5 a 4 pH, czyli dość kwaśny. Jako górną granicę można przyjąć 4,5, choć lepiej dążyć do wskazanych wcześniej wartości. W razie konieczności oczywiście można glebę lekko zakwasić.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Umieszczając w glebie sadzonki borówki amerykańskiej, warto zwrócić uwagę na ich rozłożenie. Nie powinny znajdować się zbyt gęsto. Choć może to kusić, trzeba brać pod uwagę względnie słabe korzenie. Optymalna odległość wynosi od 80 do 120 centymetrów pomiędzy kolejnymi stanowiskami sadzonek. Całość powinna być sadzona tak, aby krzewy były nasłonecznione, najlepiej w miejscu o odpowiednim poziomie wód gruntowych.

Co istotne – w przypadku sadzenia jesienią (to jeden z dwóch dobrych terminów, drugim jest wiosna), należy zadbać o odpowiednia ściółkę, aby zabezpieczyć same sadzonki.

Poprzedni artykułBezpieczeństwo użytkowania maszyn rolniczych
Następny artykułJak uniknąć wylegania zbóż?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj