SILOSY – CZYM SIĘ KIEROWAĆ PRZY WYBORZE SPRZĘTU?

Silosy zbożowe

Czym powinniśmy kierować się przy wyborze silosów? Musimy pamiętać, że inwestycja w silosy zbożowe nie jest związana jedynie z ich kupnem oraz montażem, ale także odpowiednim dobraniem dodatkowych elementów. Najważniejszym (prócz przygotowania podłoża oraz niezbędnych formalności) jest wyposażenie go chociaż w urządzenia służące do załadunku i rozładunku, czyli tzw. przenośniki. Firma AGOS posiada w swojej ofercie turbożmijki – maszyny nowej generacji przeznaczone właśnie do tych czynności. Działają one na wysokich obrotach, podczas załadunku charakteryzują się dużą wydajnością ładowania nawet 23 ton na godzinę, w związku z tym silosy zbożowe o różnej pojemności załadowane zostaną szybko i sprawnie. Ten rodzaj transportu oszczędza czas, a jednocześnie jest delikatny dla nasion. Kolejnym ważnym aspektem jest rodzaj silosów wybierzemy – płaskodenne czy silosy lejowe? Podczas wyboru warto wziąć pod uwagę ilość wszystkich rozładunków i załadunków w ciągu roku. Jeżeli zdecydujemy się na konstrukcje lejowe to zadbamy o maksymalne wykorzystanie nasion, gdyż taka budowa powoduje, że w zagłębieniu pozostaje znikoma ilość ziaren. Jest to spowodowane siłą grawitacji magazynowanej masy – samoistnie zsuwa się na spód gdzie znajduje się przenośnik pobierający ziarno. Taka konstrukcja stworzona jest z myślą o Klientach, którzy skupują i handlują zbożem, ponieważ świetnie sprawdza się przy częstym opróżnianiu silosów. Jeżeli jednak planowane jest dłuższe magazynowanie oraz rzadsze opróżnianie (np. raz w roku), wówczas warto wybrać konstrukcje płaskodenne. Należy jednak pamiętać, że przy tej konstrukcji niezbędne będzie ręczne wygarnianie reszty zboża lub montaż specjalnych zagarniaczy, gdyż przenośnik nie będzie w stanie wychwycić całości nasion.

Bardzo ważne jest również przewietrzanie, dlatego niezbędny jest właściwy system wentylacyjny w silosie zapewniający efektywne klimatyzowanie ziaren. Jeśli chodzi o silosy o mniejszej pojemności ustawionych w baterie (jeden obok drugiego) w zupełności wystarczy jedna, mobilna dmuchawa, którą w zależności od potrzeb możemy samodzielnie przemieszczać i podłączać. Zapewnianie odpowiedniej cyrkulacji powietrza gwarantuje obniżenie temperatury wewnątrz nawet o kilka stopni i tym samym przedłuża możliwość magazynowania nasion oraz poprawia ich jakość. Jest to ważny element procesu przechowywania, ponieważ ziarna trafiają do zbiorników zanieczyszczone, a obniżenie temperatury powoduje spadek aktywności oraz rozwoju mikroorganizmów.

Kolejnym istotnym elementem wyposażenia silosów jest sonda. Sprawdza się podczas kontrolowania temperatury, która może się różnić ze względu na wysokość położenia ziaren, a co za tym idzie nasilenia ich parowania. Dzięki sondzie można monitorować te parametry na bieżąco i w zależności od potrzeby klimatyzować nasiona. Warto także pamiętać o instalacji elektrycznej gwarantującej właściwe i sprawne włączanie systemu wentylacyjnego, oświetlenia oraz przenośników.

Poprzedni artykułJak wybrać ekologiczny nawóz do warzyw?
Następny artykułBezpieczeństwo użytkowania maszyn rolniczych

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj