Zasady dotyczące karmienia i pojenia koni

Konie, podobnie jak inne zwierzęta, czy też ludzie, potrzebują odpowiedniego pokarmu oraz regularnego dostarczania wody. Wszystko po to, aby ich codziennie mogły funkcjonować. Starannie dobrane menu dla konia, pozwoli na prawidłowy rozwój i wykonywanie nierzadko ciężkiej pracy. Dobrze zatem wiedzieć, jak powinno być zorganizowane karmienie koni. Mieć pojęcie o tym, jak przygotować i dawkować im pojenie.

Koń i jego układ pokarmowy

Rozpoczynając rozważania na temat zasad karmienia koni, konieczne jest przybliżenie końskiego układu pokarmowego. Po pierwsze, koński układ pokarmowy jest niezwykle wrażliwy. Po drugie, żołądek jest mały, a jelita niezwykle kręte, przy czym duże jelito jest ślepe. Dlatego baczną uwagę przykłada się do tego, co i w jaki sposób dostarcza się koniom jako pożywienie. Takie uwarunkowania powoduję, że koń może jeść często, ale równocześnie pobiera niewielkie ilości np. paszy. Rzadkie spożywanie pokarmu, a przy tym w dużych porcjach, jest ogromnym obciążeniem dla końskiego żołądka.

Trzeba tutaj również odnotować, że konie potrzebują wiele czasu do tego, aby dobrze przeżuć pokarm, a następnie go połknąć i przetrawić.

Jakie menu dla konia?

Oczywiście, chcąc, aby koń był zdrowy, silny, prawidłowo się rozwijał, trzeba niezwykle umiejętnie dopasować mu codzienne menu. W jaki sposób to zrobić? Obowiązuje podejście indywidualne, gdyż każdy koń jest inny, ma inne zadania do wykonania. Do tego dochodzą również różnice, związane z miejscem gdzie konie żyją, czy ich wiek. Co naturalne, konie, które codziennie pracują ciężko, będą miały ordynowane większe ilości kalorii, niż konie np. dosiadane raz na jakiś czas przez dzieci. Informacje dotyczące indywidualne żywienia koni, ich pojenia, warto skonsultować z weterynarzem. Specjalista na podstawie posiadanych danych, przeprowadzonego wywiadu, wskaże, jak powinno prawidłowo się karmić konkretnego konia.

Co dawać koniom do jedzenia?

Koniom w ramach posiłków można serwować zarówno siano, jak i brykiet słomiany. Dobrym rozwiązaniem jest również możliwość spożywania przez konie trawy na pastwisku. O czym należy jednak dokładnie wiedzieć, kiedy już zostanie wybrane konkretne jedzenie dla konia?

Siano

Najpopularniejsze końskie „danie”. Serwowane bardzo często z uwagi na pozytywne działanie. Mianowicie siano np. z roślin strączkowych ma bogaty skład. Znajdują się w nim źródła wapnia czy białka, jakże potrzebne każdemu koniu. Siano wymaga od konia dokładnego żucia, co wpisuje się w jego naturę, znakomicie wpływając na układ pokarmowy.

Brykiet słomiany

Traktowany jako alternatywa dla siana. Brykiet ma kilka zalet, przede wszystkim jest znacznie łatwiejszy w żuciu od siana. To dobre rozwiązanie dla koni, które mają problemy z zębami lub po prostu są wiekowe.

Trawa na pastwisku

Jeżeli pojawia się możliwość wygospodarowania odpowiedniej wielkości pastwiska ze specjalną trawą zjadliwą przez konie, to warto z tego skorzystać. Trzeba jednak wiedzieć, że przygotowanie, aranżacja takiego pastwiska wymaga ogromnej wiedzy. Trawa musi być specjalna, pożywna, po prostu najlepszej jakości. Dlatego stawiając na pastwisko z trawą dla koni, konieczne są konsultacje ze specjalistami z tej dziedziny.

 

Istotne zasady dotyczące prawidłowego karmienia koni

Karmiąc konie, przygotowaną paszę należy odpowiednio porcjować. Idealnie, kiedy są możliwości dostarczenia od 4 do 5 posiłków dziennie. Gdy koń pracuje przez większość dnia, powinien otrzymywać od 2 do 3 posiłków na dobę. Jak duże porcje przygotowuje się dla konia? Przyjęte jest, że na 100 kg masy, dostarcza się od 1 do 2 kg pożywienia. Dodatkowo nie wolno zapominać o fakcie, że konie dość wolno przeżuwają pokarm, dlatego należy zagwarantować im odpowiednio dużo czasu na każdy posiłek. Bezpośrednio po posiłku nie powinno się konia zaprzęgać do pracy. Musi on spokojnie przetrawić posiłek.

Jak poić konie?

Woda ma ogromne znaczenie w codziennym życiu koni, co w sumie nie dziwi. Zapewnia ona prawidłową dystrybucję substancji odżywczych, hormonów czy enzymów. Woda jest również odpowiedzialna za skuteczny proces termoregulacji. Jako iż zwierzęta te potrafią wypić naprawdę dużo wody, to należy im zapewnić do niej stały dostęp. Jak to zrobić? Przykładowo w boksach dobrze jest zainstalować specjalne poidełka, w których będzie stale uzupełniany poziom wody. Dobrze, kiedy system poidełek posiada odpowiednie urządzenia, pozwalające na podgrzewanie zbiorników z wodą. Jest to bardzo przydatne w warunkach zimowych. Wodę dla konia można również dostarczać w korytach, czy dużych pojemnikach. Najważniejsze, aby konie miały czas do niej dostęp.

Pojenie koni powinno odbywać się do 30 minut przed karmieniem. Natomiast po karmieniu, powinno zaczekać się z pojeniem około 120 minut. Nie powinno się poić koni bezpośrednio po wysiłku. Dobrze jest odczekać około godziny. Jeżeli konie pracują przez większość dnia, dopuszczalne jest pojenie w przerwach między pracą.

Bardzo ważne jest, aby dbać o czystość poidełek, pojemników, w których znajduje się woda dla konia. Czyszczenie powinno odbywać się codziennie, gdyż zaniedbania w tej kwestii sprawią, iż w wodzie zaczną rozwijać się pasożyty lub drobnoustroje.

Artykuł przygotowany we współpracy z: https://www.gnl.pl/

Poprzedni artykułCałoroczna pielęgnacja trawników intensywnie użytkowanych
Następny artykułNawożenie mineralne – jak robić to dobrze efektywnie?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj