Zbiorniki na RSM — jak odpowiednio przechowywać nawozy płynne?

Zbiorniki na RSM, czyli roztwór saletrzano-mocznikowy, to wręcz niezbędne wyposażenie w każdym nowoczesnym gospodarstwie rolnym. Ten płynny nawóz o szerokim zastosowaniu wykorzystuje się bowiem powszechnie. Ze względu na swoje właściwości chemiczne wymaga jednak odpowiedniego magazynowania. Sprawdź zatem, jak wybrać dobre zbiorniki na RSM.

RSM — zastosowanie i właściwości

RSM jest nawozem płynnym w formie wodnego roztworu saletrzano-mocznikowego. Występuje on w różnych stężeniach, czyli może mieć różną zawartość azotu. Najczęściej jest to 28, 30 lub 32%.

RSM jest więc wysoko skoncentrowanym nawozem azotowym. Przeznaczony jest do przedsiewnego, a w ograniczonym zakresie również pogłównego nawożenia roślin uprawnych i użytków zielonych. Stosowany może być na wszystkie rodzaje gleb, do nawożenia upraw zbóż, ziemniaka, rzepaku, buraka, kukurydzy, upraw warzywniczych i sadowniczych. Popularność tych nawozów wynika z szerokiego zakres zastosowań oraz możliwości łączenia RSM z innymi środkami (np. regulatorami wzrostu, fungicydami, zoocydami czy mikroelementami).

W porównaniu z nawozami sypkimi RSM działa szybciej i dłużej, również w okresie niedoborów wilgoci w glebie. Możliwe jest też bardziej precyzyjne i równomierne dawkowanie nawozów płynnych. Atutem jest także niska cena RSM.

Roztwór saletrzano-mocznikowy jest substancją o silnych właściwościach utleniających. Mimo że każdy dostępny komercyjnie nawóz RSM zawiera domieszki antykorozyjne, wciąż istotne jest prawidłowe przechowywanie. Zbiorniki na RSM muszą więc być wykonane z odpowiednich materiałów i w odpowiedni sposób. Powinny zapewniać nie tylko funkcjonalność, ale przede wszystkim bezpieczeństwo przechowywania substancji.

zbiornik-na-nawozy-plynne

Bezpieczne zbiorniki na RSM — zasady przechowywania nawozów płynnych

Zbiorniki na RSM muszą być bezpieczne. Oznacza to przede wszystkim, że ich wykonanie powinno zabezpieczać przed wyciekiem zawartości. Wydostanie się dużych ilości RSM do wód gruntowych mógłby bowiem spowodować poważne zagrożenie dla środowiska.

Aby zminimalizować ryzyko wycieków, zbiornik RSM powinien być wykonany z określonych surowców i w określony sposób. Przede wszystkim istotny jest materiał. Zbiorniki RSM wykonuje się więc z odpowiednio zabezpieczonej przed korozją stali, tworzyw sztucznych lub z betonu.

Niewskazane jest stosowanie do RSM zbiorników z metali kolorowych i ich stopów. Co ważne, również osprzęt — np. pompa, zawory czy przewody — musi być wykonany z odpowiednich materiałów odpornych na chemiczne właściwości nawozu.

Konstrukcja zbiorników na RSM musi być mocna, wytrzymała i odporna na działanie czynników mechanicznych oraz środowiskowych. Płaszcz zbiornika nie może ulegać uszkodzeniu w wyniku działania warunków zewnętrznych, takich jak opady atmosferyczne, zmiany temperatur czy promieniowanie UV. Wskazana jest też wysoka odporność na uderzenia i przebicia mechaniczne.

Bezpieczny zbiornik na RSM musi też posiadać odpowietrzenie. Ważne jest także odpowiednie zamknięcie zbiornika, które ochroni zawartość przed niepowołanym dostępem.

Na co zwracać uwagę, wybierając zbiorniki na RSM?

Wybierając zbiornik na RSM, uwagę należy zwracać na kilka spraw. Podstawą jest rzecz jasna bezpieczeństwo, ale liczą się także kwestie praktyczne.

Po pierwsze zadbać należy o odpowiednią pojemność. Zbiorniki na RSM mogą mieścić od kilku do kilkunastu tysięcy litrów płynu. Co ważne, niektóre zbiorniki można łączyć szeregowo, w prosty sposób zwiększając pojemność całej instalacji.

Dobre zbiorniki RSM to również wygodna dystrybucja. Odpowiednie zawory, węże czy pompy muszą być wykonane z materiałów odpornych na korozję i warunki atmosferyczne. Powinny też być dostosowane do potrzeb klienta. Systemy dystrybucji mogą bowiem mieć różną przepustowość i wydajność. Ważna jest także ich szczelność, a w razie awarii możliwość łatwej wymiany poszczególnych części.

Odpowiednie zbiorniki na RSM muszą więc być bezpieczne, a więc wykonane z odpowiednich materiałów i w odpowiedni sposób. Ponadto powinny być funkcjonalne oraz proste i wygodne w obsłudze, co zapewnia właściwie skonstruowany układ do dystrybucji nawozu.

Poprzedni artykułSerwis koparek liniowych, serwis Sennebogen – serwisowanie i regeneracja maszyn budowlanych
Następny artykułNawozy dolistne – dlaczego warto je stosować?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj