Bratki ogrodowe – rośliny ozdobne o ogromnej liczbie odmian

Bratki ogrodowe to kwiaty wysoko cenione przez polskich ogrodników. Walory estetyczne i łatwość w uprawie sprawiają, że bratki można spotkać w wielu polskich ogrodach, a także na tarasach i balkonach. Warto zdawać sobie sprawę, że kwiaty, które fantastycznie zdobią nasz ogród sprawdzą się także jako ozdoba naszego talerza (bratki ogrodowe zaliczane są do roślin jadalnych). Co powinniśmy wiedzieć zanim zdecydujemy się uprawę fiołków ogrodowych?

Bratki – kilka podstawowych informacji

Popularne bratki znane są również jako fiołki ogrodowe, czy bratki ogrodowe. Są one mieszańcami trzech gatunków rosnących dziko roślin. Znane nam bratki powstały w wyniku skrzyżowania fiołka żółtego, fiołka ałtajskiego, a także fiołka trójbarwnego (który jest cenioną rośliną leczniczą). Bratki to w większości wypadków rośliny dwuletnie (nie jest to jednak regułą, gdyż spotkamy się z także z odmianami jednorocznymi), które zaliczane są do rodziny fiołkowatych. Fiołki ogrodowe można spotkać na terenie Azji i Europy. W Polsce są one przede wszystkim roślinami uprawnymi. Gdzieniegdzie można spotkać bratki dziczejące. Znaczna część bratków jest w stanie osiągnąć do 25 centymetrów wysokości (spotkamy także rośliny wyższe i niższe). Ich czterograniasta, mięsista łodyga może być wzniesiona lub mieć tendencje do pokładania się. Liście są podłużnie lancetowate (górne) i jajowato-sercowate (dolne). Bratki ogrodowe najłatwiej rozpoznać po charakterystycznych, dużych (ich średnica może osiągać do 12 centymetrów), aksamitnych, intensywnie kolorowych (znajdziemy bratki we wszystkich kolorach tęczy, jednolite i wielokolorowe) kwiatach. Fiołki ogrodowe bardzo łatwo się krzyżuje, czego efektem jest ogromna liczba odmian (współcześnie mówi się o 300 odmianach, jednak każdego roku pojawiają się nowe, jedyne w swoim rodzaju rośliny).

Jakie bratki wybrać do ogrodu?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie jakie bratki wybrać do ogrodu. Odmian tych kwiatów jest tak wiele, że będą one pasowały do ogrodów w różnych stylach. Zanim zdecydujemy się na zakup konkretnych bratków, zastanówmy się jak chcemy, żeby wyglądał nasz ogród. Jakie rośliny zamierzamy w nim posadzić? Warto jest wybrać takie bratki, które będą komponowały się kolorystycznie z innymi roślinami. Nie będzie do trudne, gdyż w tej chwili sklepy ogrodnicze oferują nam bratki we wszystkich kolorach tęczy. Znajdziemy bratki: żółte, niebieskie, czerwone, białe, czarne, różnokolorowe i wiele innych.

Czy bratki można jeść?

Bratki znajdują zastosowanie w kuchni. Często wykorzystuje się je jako jadalne ozdoby. Będą one ciekawym uzupełnieniem deserów, sałatek. Można dodawać je do dań mięsnych, wegetariańskich, a zup. Kwiaty te można kandyzować.

Osoby, które są zainteresowane wykorzystaniem bratków w kuchni powinny pamiętać, że nie wszystkie kwiaty nadają się do jedzenia. Choć fiołki ogrodowe same w sobie są jadalne, zdarza się, że zawierają toksyczne substancje pochodzące z nawozów, czy zanieczyszczonego powietrza. Bratki trafiające na nasz talerz powinny pochodzić z ekologicznych upraw lub z naszego własnego ogrodu. Tylko wówczas możemy mieć pewność, że są one w pełni bezpieczne dla zdrowia.

Uprawa bratków krok po kroku

Uprawa bratków nie jest trudna. Musimy jednak pamiętać, że rośliny te bardzo lubią słoneczne stanowiska (poradzą sobie również w miejscach częściowo zacienionych, jednak dostęp do słońca sprawia, że kwitną one najobficiej). Gleba powinna być żyzna, przepuszczalna, wilgotna (a jednocześnie nie podmokła), o pH wahającym się pomiędzy 5 a 5.5.

Bratki potrzebują regularnego podlewania (przy czym musimy pamiętać, żeby nie przesadzić z ilością wody). Ważne jest też odchwaszczanie. Możemy zapobiec wzrostowi chwastów umieszczając na ziemi pomiędzy bratkami korę drzew iglastych. Intensywne kwitnienie zapewnimy poprzez regularne usuwanie zwiędniętych kwiatów. Należy pamiętać, że bratki mogą być zagrożone szkodnikami (najgroźniejsze dla tych roślin są ślimaki), a także niektórymi chorobami roślin.

Poprzedni artykułMączka bazaltowa – jak wykorzystać w ogrodzie
Następny artykułJak założyć ogród skalny?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj