Bronowanie jest zabiegiem stosunkowo wszechstronnym, stąd też jego popularność pośród producentów rolnych. Brony talerzowe rozluźniają strukturę ziemi, poprawiając regulację stosunków powietrzno-wodnych w uprawianym gruncie, dzięki czemu sadzonki znajdują znacznie lepsze warunki rozwoju. Zapewniają też rozkład resztek pożniwnych, odcinając dopływ tlenu przez dokładne przykrycie ich warstwą ziemi. Współczesne brony talerzowe w niczym nie przypominają leciwych urządzeń sprzed kilkudziesięciu lat. Są to mechanizmy kompleksowe, uwzględniające wszystkie aspekty produkcji roślinnej.
- Co to jest bronowanie?
- Jakie zastosowanie w gospodarstwie rolnym ma popularna talerzówka?
- Budowa brony talerzowej – na co zwrócić uwagę?
- Czy warto kupić bronę talerzową?
Talerzówka – zastosowanie
Zakres czynności wykonywanych za pośrednictwem brony talerzowej jest wcale szeroki, mimo że najczęściej wszystko odbywa się w trakcie jednego cyklu pracy.
- Podorywka – płytka orka przykrywająca resztki pożniwne;
- Spulchnianie gleby;
- Ugniatanie, kruszenie i rozbijanie i zbitych brył gleby;
- Przykrywanie nasion warstwą ziemi;
- Usuwanie pędów chwastów;
- Mieszanie gleby z rozsianym wcześniej nawozem mineralnym lub obornikiem.
Brony – rodzaje
W zależności od typu wykonywanych prac, a także właściwości gleby, rolnicy korzystają z dwóch popularnych rodzajów bron.
- Brony zębowo-obrotowe;
- Brony talerzowe.
Brony zębowo – obrotowe
Wyposażone są w proste zęby lub noże wykonujące w trakcie pracy ruch obrotowy. Brony zębowo – obrotowe rozdrabniają ciężkie bryły gleby, spulchniając i poprawiając jej przepuszczalność.
Brony talerzowe
Są niezbędne do przygotowania roli po zbiorach lub bezpośrednio po orce. Brony talerzowe Służą również do cięcia darni użytków zielonych oraz podorywek. Talerzówka wyposażona jest elementy robocze w postaci zębatych bądź gładkich talerzy.
Brona talerzowa – budowa
Konstrukcja brony talerzowej nie należy do skomplikowanych, chociaż nowoczesne technologie niosą ze sobą pewne niespodzianki.
Choćby taką, że każdy z talerzy dysponuje własnym układem amortyzacyjnym. Dodatkowo brona talerzowa może występować w różnych wariantach, w których odmienne są szerokości robocze i liczba talerzy.
Istotnym elementem jest rama, na której zamontowane są wsporniki osi talerzy wyposażone w piasty z ułożyskowaniami osi. Rama musi być bardzo precyzyjnie wykonana. W przeciwnym wypadku powstaną niepożądane naprężenia wywołujące nadmierne zużycie elementów roboczych.
Nowoczesne urządzenie pozwala na zastosowanie wałów:
- Packera;
- Strunowego;
- Strunowego ząbkowanego;
- Daszkowego;
- Rurowego;
- Typu T;
- Typu U.
Talerze
Talerze wykonane z hartowanej powierzchniowo stali w procesie odkuwania na gorąco do formy wycinka koła. Są one najistotniejszym elementem roboczym.
Najpopularniejsze typy talerzy:
- Talerze 560;
- Talerze OFAS;
- Talerze 510.
Piasty
Jak zapewniaproducent maszyn rolniczych, piasty stosowane powszechnie są niezwykle odporne i trwałe. Jednak ich długowieczność w znacznym stopniu zależy od stanu uszczelniacza zabezpieczającego łożysko znajdujące się wewnątrz piasty przed pyłem, wodą i piaskiem.
Piasty – rodzaje:
Polskie Piasty bezobsługowe:
- Piasty bezobsługowe LTP;
- Piasty bezobsługowe SKF;
- Piasty bezobsługowe OFAS.
W celu utrzymania piast w jak najlepszej kondycji zaleca się oprócz okresowego smarowania systematyczne przeglądy stanu uszczelniacza i bieżącą wymianę w przypadku stwierdzenia jakichkolwiek uchybień.
Talerzówka – czy warto?
Brona talerzowa jest niezbędna w każdym gospodarstwie prowadzącym produkcję roślinną. Jak każda maszyna rolnicza powinna być odpowiednio serwisowana, jednak trzeba przyznać, iż nie jest to urządzenie, które generowałoby znaczne koszty obsługi.
Z pewnością stosowanie talerzówki przekłada się na znakomitą agregację gleby, co skutkuje podniesieniem wydajności oraz zmniejszeniem kosztów uprawy.