Całoroczna pielęgnacja trawników intensywnie użytkowanych

Intensywnie użytkowane trawniki narażone są na uszkodzenia, a co za tym idzie? Mogą po pewnym czasie wyglądać nieestetycznie i wymagać dodatkowej pracy i nakładów finansowych. Aby trawnik, który służy dzieciom do zabawy, a czworonożnym pupilom do wybiegania się był dekoracyjny musimy o niego odpowiednio zadbać w ciągu całego roku.

Przygotowanie miejsce pod wysiew

Miejsce, na którym założymy trawnik musi zostać właściwie przygotowane. Ziemia powinna być przepuszczalna i bogata w materię organiczną. Trawnik założony na ziemiach zbyt ciężkich lub za luźnych (na przykład na ziemi piaszczystej) nie spełni swoich wymogów. Jeśli podłoże jest kiepskiej jakości – możemy poprawić jego strukturę poprzez zmieszanie z kompostem, nawiezienie ziemi lepszej jakości lub zastosowanie nawozów organicznych. W przypadku podłoży zbyt luźnych, przesuszających się można zastosować hydrożele, które zwiększają dostępność wody dla korzeni roślin. Miejsce pod trawnik musi być wyrównane, usuwa się wszystkie kamienie, gałęzie oraz korzenie, następnie powierzchnie wałuje się.

Wybór mieszanki traw

Trawa do ogrodu powinna być odporna na deptanie. W przypadku intensywnego użytkowania doskonale sprawuje się kostrzewa czerwona. Ponadto charakteryzuje się szybkim wzrostem, znosi bardzo niskie koszenie i jest stosunkowo popularna, więc tania. Warto też podkreślić, że ma wysoką odporność na mróz, co jest jej dodatkowym atutem. Wśród traw, które znoszą deptanie wymienić można też rajgras angielski, wiechlinę łąkową i kostrzewę owczą.

Pielęgnacja trawnika wiosną i latem

Po zimie trawnik wymaga regeneracji, zebrania pozostałości liści i gałęzi. Wykonujemy wtedy pierwsze zabiegi agrotechniczne. Trawę napowietrza się przy użyciu aeratora. Poprawia to strukturę gleby, napowietrza ją i sprawia, że trawa korzeni się intensywniej. Wiosną oraz latem trawnik potrzebuje nawożenia mieszankami zawierającymi azot. W przypadku występowania mchów na trawniku stosuje się nawozy zawierające żelazo.

Trawnik pod śniegiem

Trawnik na zimę należy odpowiednio przygotować, jest to czynność bardzo ważna, jeśli chcemy cieszyć się zielonym dywanem w kolejnych latach. Przed nastaniem przymrozków należy trawę krótko skosić. Robimy to początkiem października, w zależności od panującej aury. Nieskoszona trawa pod wpływem śniegu będzie narażona na gnicie i zamieranie. Jesienią ograniczyć trzeba nawożenie, dotyczy to mieszanek zawierających azot. Pracy mamy dużo, ponieważ późna jesień to czas intensywnego opadu liści. Grabimy, kompostujemy i wywozimy odpady zielone. Pozostawione liście przyczyniają się uszkodzeń trawy i wypadania jej. Kiedy już trawnik zostanie pokryty pierwszym śniegiem nasza praca przy nim dobiega końca. W tym okresie, w miarę możliwości, unikamy deptania murawy, chodzimy wyznaczonymi ścieżkami. Udeptany śnieg sprzyja rozwojowi pleśni śniegowej. Choroba ta powodowana jest przez grzyb, a w jej efekcie, po zimie na trawniku widoczne są nieestetyczne plamy. Taki trawnik wymaga regeneracji. Możemy przeciwdziałać chorobie stosując jesienne nawożenie potasem i fosforem.

Artykuł powstał dzięki współpracy ze sklepem ogrodniczym sklep.poradnikogrodniczy.pl

Poprzedni artykułCzy warto zostać rolnikiem?
Następny artykułZasady dotyczące karmienia i pojenia koni

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj