Cięcie mechaniczne w sadach

Cięcie mechaniczne w sadach nastawionych na produkcję masową jest coraz wykonywane coraz chętniej. Trzeba jednak od razu powiedzieć, że nie jest to koncepcja nowa. Po raz pierwszy cięcia mechaniczne wykonywano w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku, ale technika nie spotkała się z większym zainteresowaniem. Co prawda była wykorzystywana w sadach przemysłowych, ale w pozostałych – sporadycznie. W ostatnich latach jednak powrócono do pomysłu i cieszy się on sporym zainteresowaniem, nie tylko zresztą w Polsce, bo pozwala na większą produkcję owoców i zredukowanie kosztów cięcia ręcznego.

Cięcie ręczne to przeżytek?

Cięcie drzew w sadach to zabieg niezbędny w produkcji owoców. Jak podaje portal agrowies.pl coraz częściej obserwuje się jednak odchodzenie od ciecia ręcznego na rzecz ciecia mechanicznego. Pierwotną przyczyną jest brak rąk do pracy w sadownictwie. Samo cięcie drzew jest czynnością pracochłonną. Powinno być wykonane w określonym, stosunkowo krótkim czasie, by przynosiło odpowiedni efekt. Instytuty ogrodnicze w Polsce wykonywały prace badawcze nad mechanicznym cięciem drzew owocowych w czasie spoczynku (czyli w okresie zimowym) i otrzymano zadowalające rezultaty. Wydaje się zatem, że tyn typ cięcia będzie przyszłością polskich sadów. Szczególnie zadowalające efekty uzyskuje się w przypadki cięcia śliw i jabłoni, ze względu na podobną biologię owocowania.

>>> Drony sadzą drzewa, czuwają nad uprawami i mogą zwiększyć plony

Zalety

Dzięki cięciu mechanicznemu zostanie utworzona jednolita i przewidywalna ściana drzew. Korona drzew zostanie prawidłowo doświetlona, dzięki czemu łatwiej będą zawiązywały się pąki kwiatowe, a potem wybarwiały owoce. Coroczne plonowanie będzie podobne. W wyniku dobrze przeprowadzonego cięcia mechanicznego w czasie spoczynku, wzrost drzew będzie ograniczony i nie będzie potrzeby wykonywania cięcia letniego. Drzewa będą mniej narażone na zarazę ogniową i raka drzew owocowych. Dodatkowo owoce będzie można łatwiej zbierać.

Wady

Cięcie mechaniczne nie we wszystkich aspektach jest korzystne. Przede wszystkim opóźnione będzie o kilka dni plonowanie. Poza tym konieczne jest montowanie w sadach solidnych rusztowań, na których drzewa się opierają. To naturalnie zwiększa koszty produkcji sadowniczej. Podobnie jak większe nawożenie azotem, aby utrzymać wzrost wegetatywny drzew owocowych. Wydaje się jednak, że najpoważniejszym problemem jest zmniejszenie poziomu ekstraktu w owocach.

>>> Akarycydy troszczą się o zdrowie drzew owocowych

Jakie urządzenia ?

Cięcie mechaniczne najczęściej wykonuje się w sadach z nowym nasadzeniem. Można je wykonywać również w sadach starszych, ale musi być możliwość wjazdu. Do cięcia mechanicznego wykorzystuje się piły lub listwy tnące, które są odpowiednio ustawiane pod kontem ciecia drzew. Dobrze przygotowana maszyna może w ciągu godziny przyciąć nawet 1,5 ha sadu. Specjaliści podkreślają jednak, by tak ustawić maszynę, by jeden hektar cięcia wykonywać w ciągu dwóch godzin. To pozwala na większą precyzję i zmniejszenie czasu na dokonywanie korekty ręcznej. Dość pracochłonne jest samo ustawienie maszyny do pracy w konkretnym sadzie.

Zasady

Efektem cięcia mechanicznego jest uzyskanie równomiernej ściany drzew owocowych. Przycięte drzewo powinno przypominać kształtem trapez, czyli być szerokie na dole, a wąskie na górze. Przyjęto, że cięcia można przeprowadzać już w drugim lub trzecim roku po nasadzeniach. Należy jednak pamiętać, że w cięciach mechanicznych najlepiej sprawdzają się drzewa silne, które mają wiele bocznych pędów. Można też wykonywać w kwaterach starszych. Warunkiem jest odpowiedni szerokość alejek między drzewami, by można było wjechać maszyną i nie pozostawić kolein. W sadach ciętych mechanicznie nie uniknie się cięcia ręcznego. Sadownicy przeprowadzają je nawet co roku, chociaż zasada mówi o przeprowadzeniu korekty ręcznej co trzy lata. Korekta dotyczy szczególnie wierzchołków drzew. Cięcie mechaniczne najlepiej wykonywać jeszcze zimą lub wczesną wiosną. Dotyczy to szczególnie odmian o słabym wzroście. Zazwyczaj najkorzystniejszy jest termin przed kwitnieniem drzew.

Poprzedni artykułJak wesprzeć rośliny po zimie i przygotować je na jesienne przymrozki?
Następny artykułFotowoltaika – zdążyć przed zmianami

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj