Co składa się na gospodarstwo rolne?

Dzisiaj wiele gospodarstw rolnych w niczym nie przypomina już skromnych obejść sprzed kilkudziesięciu lat. To sprawnie funkcjonujące firmy wyposażone w nowoczesną infrastrukturę i wielofunkcyjne maszyny, które obsługują nawet dziesiątki hektarów gruntów. Utrzymanie w dobrym stanie wszystkich elementów wyposażenia wymaga zainwestowania w hale rolnicze. Do czego można je wykorzystać?

Dlaczego hale stalowe są tak ważne w rolnictwie?

Sprawnie funkcjonujące zaplecze technologiczne w gospodarstwie jest warunkiem utrzymania wysokiej efektywności produkcji. Aby o nią zadbać, należy jednak planować rozbudowę działalności z wyprzedzeniem. Popularne jeszcze kilkanaście lat temu hale betonowe coraz częściej są wypierane przez wytrzymałe, elastyczne i znacznie tańsze hale stalowe. Gdzie znajdą one zastosowanie?

Hale na maszyny rolnicze

Hale magazynowo-garażowe są niezbędne do przechowywania ciężkiego sprzętu, ale także surowców i narzędzi. Dzięki zadaszeniu i ochronie przed wiatrem, a w razie potrzeby również niskimi temperaturami łatwo zachować porządek i ochronić majątek przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi.

Hala, która służy jednocześnie jako magazyn i garaż, powinna oferować dobrą izolację przed działaniem wilgoci. Służy do tego specjalna włóknina antykondensacyjna montowana po wewnętrznej stronie dachu. Stworzone w ten sposób warunki pozwalają na bezpieczne przechowywanie nawet tych surowców, które są wrażliwe na warunki atmosferyczne, jak zboże lub siano.

Przy projektowaniu hali warto rozważyć zastosowanie szerokich rozsuwanych wrót (otwieranych ręcznie lub zdalnie). To proste rozwiązanie, które ułatwia manewrowanie pojazdami pod zadaszeniem.

Sprzęt zamknięty w hali dużo łatwiej zabezpieczyć przed kradzieżą lub uszkodzeniem. Kiedy  trzeba, można nawet zamontować monitoring.

Obory i budynki na inwentarz żywy

Żadne gospodarstwo rolne, które opiera się na hodowli zwierząt, nie obejdzie się bez obory. Nowoczesne stalowe konstrukcje projektowane są tak, aby zapewnić spełnienie wszystkich formalnych wymagań w zakresie oświetlenia, obiegu powietrza. Konstrukcja może uwzględniać chów uporządkowany lub wolnostanowiskowy, ale bez względu na wybrany wariant zawsze gwarantuje dobrostan trzymanych zwierząt.

Nowoczesne hale stalowe to coś znacznie więcej niż zadaszone schronienie. Można je wyposażyć w wiele przydatnych rozwiązań jak automatycznie sterowane osłony ścian i zgarniacze, murowane hale udojowe lub siatki przeciwwietrzne. Wnętrze jest pomalowane farbą, z której łatwo zmywa się zanieczyszczenia i która skutecznie chroni metal przed korozją.

Dużą zaletą hal stalowych jest możliwość elastycznego dopasowania parametrów – rozstaw ram, ilość słupków podporowych, rozpiętość konstrukcji. Dzięki temu rozwiązanie sprawdzi się równie dobrze w niewielkich, jak i w dużych gospodarstwach, które hodują setki sztuk bydła.

Stalowe wiaty i zadaszenia

Kiedy inwestor szuka prostego sposobu ochrony maszyn, materiałów i surowców wystarczającym rozwiązaniem mogą okazać się wytrzymałe wiaty wykonane ze stali. Służą one jako ochrona przed deszczem, śniegiem oraz słońcem. Dodatkowo można wyposażyć je w siatki przeciwwietrzne lub blachy perforowane, które częściowo ochronią majątek także przed silnymi powiewami wiatru. Typowym przykładem wykorzystania wiat i zadaszeń jest przechowywanie pod nimi bel słomy lub surowców, które są niewrażliwe na wilgoć.

Warto pamiętać, że wbrew pozorom cena hali osłoniętej i wiaty będzie zbliżona ze względu na konieczność zastosowania innych rozwiązań budowlanych. Dlatego zadaszenia warto traktować jak dywersyfikację infrastruktury, ale niekoniecznie – oszczędność.

Gdzie zamawiać projekt hali rolniczej?

Wybierając wykonawcę, warto zdecydować się na firmę, która nie oferuje jedynie szablonowego podejścia do tematu, ale gwarantuje elastyczne podejście do zmieniających się potrzeb inwestora. Dlatego sporządzenie projektu hali rolniczej i jej montaż najlepiej zamówić w firmie Borga. Producent ma niemal 50-letnie doświadczenie w projektowaniu i montażu konstrukcji stalowych, a przy tym doskonale rozumie potrzeby rolników.

Dzięki własnemu zakładowi produkcyjnemu firma Borga nie korzysta z pośredników, co istotnie ogranicza ryzyko błędu, a z punktu widzenia klienta – obniża końcową cenę usługi, ponieważ wszystkimi etapami inwestycji: od wstępnych ustaleń i sporządzenie projektu aż po końcowy odbiór, zajmuje się jedna firma.

Wybierając współpracę z profesjonalistą, możesz być pewien, że Twoje gospodarstwo rolne zacznie prosperować jeszcze lepiej.

Poprzedni artykułBrona talerzowa – budowa, rodzaje, zastosowanie
Następny artykułZbiorniki na rsm, paliwo i deszczówkę – szerokie możliwości nowoczesnych gospodarstw rolnych

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj