Samodzielna wymiana oleju silnikowego jest stosunkowo łatwa do przeprowadzenia. Czynność tę może również przeprowadzić za nas warsztat, jednak wówczas musimy ponieść dodatkowe koszta. Z tego powodu wiele osób decyduje się na samodzielne wykonanie procedury. Wówczas główny problem, jaki się pojawia, to kwestia utylizacji zużytego oleju po wymianie. Co z nim zrobić? Gdzie oddać przepracowany olej pochodzący z silnika samochodowego?
Olej silnikowy możemy bezproblemowo wymienić we własnym zakresie, bez wizyty w warsztacie. Problem polega na tym, że wówczas pozostanie nam odpad po wymianie. Jak powszechnie wiadomo, oleju samochodowego nie możemy wylać na glebę, do studzienki kanalizacyjnej ani w inne miejsce. Musimy oddać go do utylizacji. Przed przystąpieniem do prac związanych z wymianą powinniśmy zatem zastanowić się, co zrobimy ze zużytym olejem.
Dlaczego nie można wylać zużytego oleju do studzienki?
Olej samochodowy po wyeksploatowaniu stanowi tak zwany odpad niebezpieczny. W skutek zużycia traci swoje pierwotne właściwości. Nie tylko nie nadaje się dalej do użytku, ale również jego skład może zawierać bardo toksyczne substancje chemiczne. Pod żadnym pozorem nie możemy wylewać oleju do rzek, studzienek ani na przykład bezpośrednio na ziemię. Mogłoby to doprowadzić skażenia. Co więcej, należy pamiętać, ze takie postępowanie jest zagrożone karą finansową. W świetle prawa posiadacz zużytego oleju odpowiada za pozbycie się go zgodnie z przepisami, co oznacza przetransportowanie w specjalnie zabezpieczonym zbiorniku do miejsca utylizacji.
Skup przepracowanego oleju, jak to działa?
Firmy, w których dochodzi do gromadzenia większych ilości zużytego oleju, w tym warsztaty samochodowe, oddają odpad wyspecjalizowanym jednostkom. Często są to podmioty prowadzące skup przepracowanego oleju. Jest to łatwo sposób na pozbycie się odpadów olejowych zgodnie z prawem. Wystarczy wówczas podpisać umowę na odbieranie odpadów oraz umówić miejsce i termin przekazania zużytego oleju. Odbiorca dostarcza też zwykle w ramach umowy przepisowe pojemniki do gromadzenia odpadów olejowych.
Co zrobić, gdy jednak nie prowadzimy firmy i nie posiadamy dużych ilości przepracowanego oleju? Wówczas najwygodniej jest przekazać odpady jednostce współpracującej ze skupem, na przykład stacji benzynowej lub warsztatowi. Nie zawsze jednak mamy taką możliwość, często wymienione punkty nie prowadzą zbiórki odpadów. Wówczas rozwiązaniem pozostaje oddanie oleju przepracowanego do lokalnego PSZOK-u czyli Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych.