Czy czyszczenie silosów jest ważne?

Silosy to duże konstrukcje przemysłowe, które wymagają regularnego czyszczenia i udrożnienia. Z upływem czasu zwiększa się ryzyko powstawania osadów i nalotów na ich ścianach oraz dnie. Zależnie od zawartości silosu, proces eliminowania zanieczyszczeń może wymagać zastosowania mniej lub bardziej wymagających metod i technik. Utrzymywanie odpowiedniego poziomu higieny ma szczególne znaczenia we wszelkiego rodzaju zakładach produkcyjnych, magazynach oraz halach. W wielu branżach niezbędne jest przechowywanie i transportowanie różnego rodzaju surowców i materiałów, które muszą być zachowane w nienagannym stanie. Usługa mycia silosów pozwala na utrzymanie ich w dobrej kondycji technicznej np. dla segmentu farmaceutycznego, spożywczego czy kosmetycznego.

Harmonogram czyszczenia silosów i zbiorników

Trudno jednoznacznie określić harmonogram mycia silosów. Podobnie jak w przypadku innych zbiorników przemysłowych, na częstotliwość czyszczenia tych konstrukcji wpływa wiele czynników – włącznie z intensywnością użytkowania, wielkością, budową czy rodzajem przechowywanych surowców. Z reguły konieczność zrealizowania takiej usługi wynika z konieczności ochrony przed rozwojem bakterii i powstawaniem pleśni, co ma szczególne znaczenie w przypadku przetrzymywania żywności lub paszy dla zwierząt.

Kompleksowe czyszczenie silosów na mąkę trzeba przeprowadzić nawet co kilka miesięcy, a minimalnie raz w roku. Niższa częstotliwość mycia występuje w przypadku zbiorników stosowanych w zakładach produkujących środki chemiczne, ponieważ wykazują one oporność na rozwój bakterii i są mniej narażone na powstawanie osadu. Profesjonalne czyszczenie zbiorników przemysłowych trzeba przeprowadzić częściej, jeżeli znajdują się one w warunkach o wysokiej wilgotności i dużych wahaniach temperatury. W praktyce każdy zakład powinien opracować indywidualny harmonogram mycia silosów, a także optymalnie dobrać sam przebieg takiej procedury.

Podstawowe sposoby mycia silosów i zbiorników

Ze względu na specyficzną konstrukcję i rozmiary, mycie silosów jest zadaniem bardzo wymagającym i często niebezpiecznym. W procesie tym trzeba wykorzystać specjalne rusztowania, a także techniki alpinistyczne. Duże znaczenie ma trafny dobór środków do materiału wykonania zbiornika, a także przechowywanych surowców lub substancji. Innych rozwiązań wymaga czyszczenie silosów zbożowych, a jeszcze innych czyszczenie silosów cementowych. Nieprawidłowo dobrane metody mogą naruszyć materiał, co doprowadzi do rozwoju rdzy lub nawet uszkodzeń strukturalnych. Z tego względu warto powierzyć czyszczenie silosów doświadczonym specjalistom, takim jak ekipa TETON clean. Fachowcy tej firmy posiadają odpowiednie kwalifikacje i uprawnienia, dzięki czemu mogą sprawnie przeprowadzać prace w przestrzeniach zamkniętych oraz z wykorzystaniem alpinistyki przemysłowej.

Najważniejsze etapy czyszczenia silosów i zbiorników

Przebieg prac związanych z myciem silosów obejmuje kilka etapów. Na początek zbiorniki są dokładnie oczyszczane z pozostałości organicznych, po czym ścianki i posadzki pozbawiane są wszelkich zalegających grudek zbitych np. w miejscach zsypu. Specjaliści podejmują się następnie mycia za pomocą odpowiednich urządzeń ciśnieniowych i trafnie dobranych środków myjących, które efektywnie eliminują zabrudzenia. Na koniec zbiornik jest osuszany, co ma szczególne znaczenie w przypadku silosów przechowujących materiały sypkie. Takie działanie zabezpiecza konstrukcję przed rozwojem pleśni i grzybów po zasypaniu docelowym surowcem.

Ze względu na utrudniony dostęp, część prac musi być wykonywana z użyciem technik dostępu linowego oraz przy odpowiedniej asekuracji. Nie tylko podnosi to bezpieczeństwo czyszczenia, ale też zwiększa jego precyzję oraz dokładność. Koszty takich usług bywają dość zróżnicowane, zależnie od przeznaczenia i wielkości zbiornika, rodzaju zabrudzeń czy zakresu niezbędnych prac do wykonania. Z tego względu cena za czyszczenie silosów najczęściej ustalana jest indywidualnie.

Poprzedni artykułZbiorniki na rsm, paliwo i deszczówkę – szerokie możliwości nowoczesnych gospodarstw rolnych
Następny artykułWybieramy najciekawsze krzewy ozdobne wieloletnie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj