Produkty rolne stanowią podstawę większości produktów spożywczych, które trafiają do naszych domów. Na rolnictwie opiera się cały przemysł spożywczy, niestety bardzo często jest tak, że sam rolnik zarabia na tym najmniej. Inną kwestią jest to, że coraz częściej konsumenci chcą mieć dostęp do produktów pochodzących bezpośrednio z gospodarstw rolnych, aby mieć pewność, że są one naturalne i nieprzetworzone. Gdzie zatem można sprzedać lub kupić produkty rolne?
Sprzedaż produktów rolnych w świetle prawa
Jeszcze do niedawna liczba odbiorców produktów wytworzonych w gospodarstwie rolnym była ograniczona, jednak w listopadzie 2018 roku została podpisana przez prezydenta ustawa, która miała poszerzyć to grono. Według nowego prawa rolnicy mogą sprzedawać w ramach rolniczego handlu detalicznego (RHD) wyprodukowane w swoim gospodarstwie jaja, sery, jogurty, wędliny, dżemy, marynaty i wiele innych produktów bezpośrednio do restauracji, stołówek i innych tego typu placówek. Dotychczas możliwa była sprzedaż wyrobów tego typu wyłącznie do końcowego konsumenta. Warunkiem jest udokumentowanie sprzedaży w ramach RHD w taki sposób, aby możliwe było określenie ilości sprzedawanych produktów.
Oczywiście rolnicy nie zrezygnowali ze sprzedaży bezpośrednio do końcowego konsumenta i wciąż poszukują najbardziej skutecznych sposobów dotarcia do potencjalnych klientów. Jednym z nich są darmowe ogłoszenia dla rolników na Sprzedajemy, jednak więcej na ten temat napiszemy w dalszej części artykułu.
Gdzie kupić, sprzedać produkty rolne?
Jak już wspomnieliśmy, rolnicy mogą w ramach rolniczego handlu detalicznego sprzedawać swoje produkty do stołówek, czy restauracji, możliwe jest również powierzenie sprzedaży żywności wystawcom podczas festynów, targów, czy kiermaszów, które mają na celu promocję żywności. Inną opcją jest skorzystanie z platform kojarzących gospodarzy z klientami, dzięki czemu kupujący ma możliwość osobistego odbioru produktów od rolnika. Do takich platform należą popularne serwisy internetowe, takie jak wspomniane wcześniej Sprzedajemy, gdzie można zamieścić darmowe ogłoszenia, czy OLX. Rolnik może również prowadzić sprzedaż w swoim gospodarstwie, które w takim wypadku powinno być oznaczone tabliczką „Rolniczy Handel Detaliczny” wraz z danymi rolnika.
Dlaczego warto kupować prosto od rolnika?
Kupując produkty prosto od rolników, wspieramy polską gospodarkę, tym samym przyczyniając się do rozwoju lokalnego rolnictwa. Zyskujemy w ten sposób nie tylko produkty najwyższej jakości, ale dodatkowo możemy mieć czyste sumienie, gdyż np. produkty odzwierzęce w gospodarstwach lokalnych, posiadających odpowiednie certyfikaty, pozyskiwane są w sposób etyczny. Kupowanie bezpośrednio od rolnika to także wyraz troski o środowisko naturalne. Odwiedzając gospodarstwo rolne, możemy spakować je do swojej własnej torby, pomijając w ten sposób proces pakowania warzyw i owoców np. w plastikowe opakowania.
Warto zdać sobie sprawę z tego, że w całym łańcuchu sprzedaży, na którego końcu znajduje się konsument robiący zakupy w marketach, najmniej zarabia rolnik, który wkłada w to swoje serce, a najwięcej zgarniają pośrednicy. Jeśli mamy taką możliwość, unikajmy więc zakupów w marketach i dyskontach.