Dysze do opryskiwacza rolniczego – jak wybrać?

Opryskiwacze są dziś powszechnie wykorzystywane we współczesnym rolnictwie na szeroką skalę umożliwiając skuteczną ochronę roślin. Efektywność pracy opryskiwacza jest zależna od parametrów urządzenia i jakości jego podzespołów. W skutecznym wykonywaniu oprysków najważniejsze jest odpowiednie dostosowanie dawki preparatu do ochrony roślin oraz sposób jego rozprowadzania. Tak więc sprawne urządzenie i odpowiednia technika opryskiwania jest kluczowa jeżeli chcesz osiągnąć zamierzony efekt.

Jak ważne są poszczególne części rozpylaczy?

Części rozpylaczy, a dokładnie ich trwałość i funkcjonowanie mają ogromny wpływ na pracę opryskiwacza i jakość wykonywania oprysków. Dysze do opryskiwacza służą do rozprowadzania cieczy, więc to od nich, w głównej mierze, zależy czy oprysk dotrze we wszystkie zakamarki roślin, a co za tym idzie jak skuteczne okażą się opryski. Dobranie dobrych dysz i innych elementów pozwala dopasować sposób nawożenia poprzez regulację kąta oprysku oraz ciśnienia.

Oczywiście skuteczność oprysku zależy od zastosowanych preparatów, ale nie można zapominać jak ważny jest sposób jego rozprowadzania, dlatego wszystkie elementy opryskiwacza muszą działać prawidłowo, bo bez tego nawet najlepszy oprysk nie ochroni naszych roślin odpowiednio.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie dysz do opryskiwacza?

Kluczowym aspektem jest odpowiednie dopasowanie dysz do posiadanego opryskiwacza. Można wyróżnić trzy rodzaje dysz pod względem sposobu tworzenia kropli, są to dysze zwykłe, eżektorowe i uderzeniowe. Eżektory służą do wytwarzania wyjątkowo dużych kropli, które charakteryzuje odporność na złe warunki pogodowe, w tym deszcz i wiatr. Pod względem wielkości kropli dysze można podzielić na zwykłe i antyznoszeniowe. Te drugie nadają się idealnie do wykonywania oprysków w wietrzne dni, ponieważ specjalnie opracowany system zapobiega znoszeniu kropli.

Dysze do opryskiwacza mogą być podzielone również ze względu na wielkość strumienia na jednostrumieniowe i dwustrumieniowe. Te drugie posiadają szczególnie dużo zalet, ponieważ umożliwiają podwójne pokrycie roślin preparatem ochronnym, co skutkuje lepszym, zabezpieczeniem upraw. Podział dysz może wydawać się nieco skomplikowany, dlatego w przypadku wątpliwości, warto skonsultować się ze specjalistami ze sklepu z asortymentem rolniczym, którzy z pewnością doradzą które modele będą odpowiadać Twoim potrzebom.

Z jakiego materiału dysze wybrać?

Najlepszą jakością i trwałością charakteryzują się dysze wykonane ze stali nierdzewnej, które są wyjątkowo odporne na uszkodzenia, dzięki czemu doskonale nadają się do pracy w różnych warunkach. Na rynku znajdziesz zarówno dysze wykonane ze stali hartowanej jak i niehartowanej. Dosyć duża popularnością cieszą się również dysze wykonane z polimeru, mosiądzu i ceramiki. Są one jednak nieco bardziej wrażliwe na niskie temperatury i podatne na osadzanie się kamienia, ale za to tańsze.

Poprzedni artykułNawożenie truskawek w nadchodzącym sezonie. Co warto wiedzieć?
Następny artykułBrona talerzowa – budowa, rodzaje, zastosowanie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj