Farmy fotowoltaiczne w rolnictwie – jak wykorzystać potencjał OZE?

Farmy fotowoltaiczne - czy to dobre rozwiązanie dla rolników?

Odnawialne źródła energii kryją w sobie olbrzymi potencjał, który warto wykorzystywać na różne sposoby. Jednym z nich jest wsparcie dla rolnictwa, które może przynieść cały szereg wymiernych korzyści. Jak wykorzystać farmy fotowoltaiczne w gospodarstwach rolnych i dlaczego warto to robić? Odpowiadamy na pytania, najczęściej zadawane przez rolników, zainteresowanych możliwościami, tkwiącymi w energii słonecznej.

Jakie parametry powinna mieć farma fotowoltaiczna?

Instalacje fotowoltaiczne przenikają coraz szybciej do wiejskiego krajobrazu, stając się jednocześnie ważnym źródłem energii dla gospodarstw rolnych. Nic dziwnego, że sukcesywnie rosnącym zainteresowaniem cieszą się również firmy, oferujące ich montaż

Po przejściu na stronę appenergy.pl zobaczyć można ofertę od jednej z wiodących na rynku firm fotowoltaicznych. Korzysta z niej coraz więcej rolników, którzy w dobie kryzysu energetycznego zwracają się w stronę OZE. 

Zanim jednak będą oni mogli czerpać z potencjału farmy fotowoltaicznej, konieczny staje się wybór odpowiednich gruntów. Powinny być one wyeksponowane na południe, a ich powierzchnia nie może być mniejsza, niż 2 ha. Co więcej, elektrownie solarne mogą powstać wyłącznie na gruntach IV lub gorszej klasy, co warto mieć na uwadze, poszukując odpowiedniej działki na tego rodzaju inwestycje.

Farmy fotowoltaiczne w rolnictwie - opłacalność i zastosowanie

Czy farmy fotowoltaiczne zapewniają niezależność energetyczną?

Właściciele gospodarstw rolnych, którzy nie chcą inwestować we własne panele fotowoltaiczne, mogą w pełni czerpać z potencjału elektrowni solarnych. Instalacje te zapewniają niezależność energetyczną dla wszystkich odbiorców, którzy tym samym mogą zrezygnować z dostaw energii z sieci zewnętrznej. 

Ze strony https://appenergy.pl/#farmy-fotowoltaiczne-lublin dowiadujemy się również, że takie rozwiązanie dopasowywane jest w jak największym stopniu do potrzeb i warunków lokalnych, a profesjonalne firmy dbają nie tylko o projektowanie i montaż, ale również o stały nadzór nad instalacją. Dzięki temu rolnicy mogą znacząco ograniczyć koszty operacyjne, zapewniając sobie niezależność energetyczną. Ta z kolei chroni ich zarówno przed ryzykiem, związanym z awarią sieci, jak i koniecznością ponoszenia wysokich opłat, wynikających z wahań cen energii na rynku. 

Jakie korzyści niosą ze sobą farmy fotowoltaiczne w rolnictwie?

Oprócz niezależności energetycznej farmy fotowoltaiczne niosą ze sobą wiele innych korzyści dla rolnictwa. Wśród nich wymienia się przede wszystkim:

  • poprawę jakości produkcji rolnej – farmy fotowoltaiczne mogą zapewniać odpowiedni poziom zacienienia dla roślin i zwierząt, stając się np. idealnym miejscem do wypasania zwierząt hodowlanych czy hodowli borówek, preferujących zacienione obszary,
  • możliwość zarabiania na nieużytkach i gruntach niskiej klasy, 
  • ochronę gospodarstwa rolnego przed konsekwencjami przerw w dostawie prądu z sieci,
  • ochronę środowiska naturalnego – sprowadzającą się nie tylko do wykorzystania OZE, ale również i do ochrony gleby przed erozją czy zapewnienia bioróżnorodności w pasach zieleni.

Elektrownie solarne gwarantują rolnikom dostęp do taniej energii elektrycznej, co z kolei przekłada się na konkurencyjne ceny wyrobów, leżące u podstaw satysfakcji potencjalnego konsumenta.

Farmy fotowoltaiczne w rolnictwie - opłacalność i zastosowanie

Czy budowa farmy fotowoltaicznej dla rolnictwa jest opłacalna?

Ostatni kryzys energetyczny przyniósł spore podwyżki cen prądu. To właśnie dlatego coraz więcej mówi się o opłacalności wykorzystania OZE w gospodarstwach rolnych. Co ważne, wysokie koszty inwestycji w farmę fotowoltaiczną można obniżyć, korzystając z różnych dotacji i subwencji. Wśród innych źródeł finansowania tego rodzaju inwestycji wymienia się również:

  • pożyczki i kredyty, udzielane rolnikom na preferencyjnych warunkach, 
  • współpracę z inwestorami prywatnymi, mogącymi pokryć koszty inwestycyjne.

Koszt budowy elektrowni solarnej, produkującej rocznie ok. 1200 MWH energii elektrycznej, wynosi 3 000 000 zł. Średni okres zwrotu poniesionych wydatków szacowany jest tutaj na ok. 10 lat, choć na rentowność  farmy ma wpływ odpowiednio wybrany grunt i sprzęt wysokiej jakości. Warto podkreślić jednak, że tego rodzaju instalację można eksploatować nawet przed 25 lat, co w konsekwencji daje aż 15 lat zysków z OZE.

Przyszłość fotowoltaiki w Polskim rolnictwie – o czym warto wiedzieć?

Systemy fotowoltaiczne w Polsce rozwijają się w bardzo szybkim tempie, a zainteresowanie wykorzystaniem OZE w gospodarstwach rolnych nieustannie wzrasta. Jak podają prognozy, w najbliższych latach sporą popularnością będzie cieszyć się tzw. agrofotowoltaika. Pod tą nazwą kryją się przeźroczyste instalacje, zwiększające znacząco efektywność produkcji. Dynamiczny rozwój tego typu rozwiązań hamuje jednak brak odpowiednich uregulowań prawnych, na podstawie których mogłyby powstawać w naszym kraju w pełni profesjonalne agrofotowoltaiki. Nie zmienia to jednak faktu, że rolnicy odkryli już potencjał OZE i wykorzystują go na coraz szerszą skalę we własnych gospodarstwach rolnych.

Poprzedni artykułRolnictwo 4.0: przemiana współczesnego rolnictwa przez nowoczesne technologie
Następny artykułPoznaj profesje związane z wodą

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj