Hodowla świń

Wieprzowina obok drobiu to jeden z najczęściej spożywanych gatunków mięsa. Jednak mięso dostępne w sprzedaży często różni się jakością, a hodowla świń obarczona jest ryzykiem strat dla inwestorów.

Hodowla świń – dlaczego bywa nierentowna?

Chów trzody chlewnej to często ryzyko groźnych chorób wirusowych i to często jest jednym z głównych czynników, które decydują za tym, że rolnicy odchodzą od tego rodzaju inwestycji. ASF, czyli afrykański pomór świń to choroba wirusowa, która w ostatnim czasie znacząco wpłynęła na znaczne straty w polskim rolnictwie. A to przecież nie jedyna choroba, które jest groźna dla tych zwierząt. Inną przyczyną nierentowności bywa również to, że ceny wieprzowiny znacznie spadają i małe hodowle nie są wstanie utrzymać się na rynku. Z tego powodu do Polski sprowadza się często ten rodzaj żywca z innych krajów.

W jaki sposób zapobiegać chorobom trzody chlewnej?

Istnieje wiele metod, które znacznie mogą ograniczyć rozprzestrzenianie się chorób wirusowych oraz innych niezakaźnych wśród świń. Są to między innymi odpowiednie warunki, w których zwierzęta są hodowane, transportowane, racjonalne karmienie oraz na przykład stosowanie kwarantanny dla nowo zakupionych zwierząt. W stosunku do loch, których zdrowie ma zasadnicze znaczenie dla reszty stada, stosuje się zasadną profilaktykę taką jak szczepienia, odrobaczenie czy organizację rozrodu. Przestrzeganie tego rodzaju zaleceń, pomaga w znacznym stopniu ograniczyć choroby wśród tych zwierząt.

Jakość genetyczna – sposób na zminimalizowanie zachorowalności wśród świń

Jednym z rozwiązań jest również jakość genetyczna, która pozwala na hodowlę zwierząt, które są odporniejsze na niektóre choroby. Firmy takie jak polecana przez nas http://danbred-polska.pl/ stawiają na krzyżówki ras, które charakteryzują się bardzo dobrymi wskaźnikami w zakresie płodności, zdolności do matkowania, długowieczności, dobrym wzrostem i wysoką jakością uzyskiwanego mięsa. Duńska firma stawia na krzyżówki trzech ras takich jak DanBred Landrace (LL), DanBred Yorkshire (YY) i DanBred Duroc (DD). Firmy, które inwestują w hodowlę opartą na tych rasach, wykazują znacznie lepsze wskaźniki materialne, a hodowla świń przebiega znacznie bezpieczniej i z mniejszym ryzykiem niektórych chorób.

 

Poprzedni artykułKonstrukcje stalowe dla biznesu
Następny artykułBIO żywność na każdy dzień

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj