Trudno wyobrazić sobie pracę w gospodarstwie rolnym bez maszyn rolniczych. Ich wykorzystanie to nie tylko oszczędność czasu, zwiększenie wydajności, ale również znaczna poprawa komfortu pracy. Każdy rolnik zdaje sobie sprawę z tego, że bez odpowiednich maszyn nie ma możliwości rozwoju gospodarstwa, trzeba jednak rozważnie podejść do ich zakupów. Wiele osób rozważa nabycie używanych maszyn rolniczych, jednak czy jest to dobre rozwiązanie?
Gdzie kupować używane maszyny rolnicze?
Maszyny rolnicze to podstawa rozwoju gospodarstwa, trzeba jednak uczciwie przyznać, że są one bardzo drogie i nie każdego stać na taką inwestycję. W wielu przypadkach najlepszym rozwiązaniem okazuje się zakup używanych maszyn rolniczych. Popularnością cieszą się maszyny rolnicze z ogłoszeń na Sprzedajemy, gdzie można znaleźć ciągniki, kombajny czy siewniki w naprawdę korzystnych cenach. Ponadto oferty sprzedaży używanych maszyn rolniczych znajdują się także w serwisach z ogłoszeniami typowo motoryzacyjnymi.
Używane maszyny rolnicze cieszą się dużym zainteresowaniem nie tylko w Polsce, ale w całej Europie. W związku z tym powstały już specjalne sklepy, które zajmują się sprzedażą wyłącznie używanych maszyn i pojazdów rolniczych. Według badań najczęściej kupowane z drugiej ręki są maszyny uprawowe, w tym pługi, siewniki i agregaty. Na drugim miejscu znajdują się maszyny zielonkowe, a na trzecim beczkowozy, przyczepy oraz ładowarki.
Na co zwracać uwagę, kupując używane maszyny rolnicze?
Podobnie jak w przypadku zakupu używanego samochodu, tak przy zakupie używanych maszyn rolniczych, należy szczególną uwagę zwrócić na stan techniczny oraz dokumenty. Jeśli chodzi o stan techniczny, to warto bardzo dokładnie przyjrzeć się takim kwestiom, jak:
- silnik – w tym celu konieczne jest uruchomienie maszyny i rozgrzanie silnika i kontrola wycieku oleju z przewodów,
- hamulce i układ hydrauliczny,
- opony,
- elementy konstrukcyjne,
- numer seryjny maszyny – należy sprawdzić jego zgodność z numerem zapisanym w dokumentach.
Dobrym pomysłem jest też sprawdzenie dostępności części zamiennych do wybranego przez siebie modelu. Ma to szczególne znaczenie, gdy kupowana przez nas maszyna nie jest już produkowane i nie ma możliwości nabycia nowych części zamiennych.
Zalety oraz wady nowych i używanych maszyn rolniczych
Zalety zakupu nowych maszyn rolniczych są jasne – sprzęt ten ma gwarancję niezawodności od producenta, co daje prawo do zgłaszania reklamacji w sytuacji, gdy cokolwiek nie będzie działać tak, jak powinno. Ponadto są bardzo wydajne i dają większe poczucie bezpieczeństwa, które związane jest między innymi, z tym że w momencie, gdy będziemy ich najbardziej potrzebować, nie zawiodą. Zasadniczą wadą nowych maszyn rolniczych jest ich bardzo wysoka cena.
Jeśli chodzi o używane maszyny rolnicze, to są one znacznie tańsze od nowych, a przy tym jest szansa, że uda się znaleźć egzemplarz w bardzo dobrym stanie technicznym. Kupując w sprawdzonych miejscach, często można liczyć na gwarancję dystrybutora. Także naprawy są mniej kosztowne w porównaniu z nowymi maszynami rolniczymi, które mogą zepsuć się tuż po upływie gwarancji producenta. Wadą jest oczywiście to, że zakup używanych maszyn wymaga od nas więcej wysiłku i wiedzy, aby nie dać się oszukać nieuczciwemu sprzedawcy.