Jak wyliczyć dawkowanie RSM dla zboża?

Prawidłowe rozcieńczenie nawozu jest bardzo ważne w kontekście odpowiedniego zabezpieczenia roślin. Zbyt mała dawka nawozu, czy zbyt mała zawartość azotu w nawozie może powodować nieskuteczność lub co najmniej obniżoną skuteczność. Zbyt duża dawka zaś, czy zbyt wysokie stężenie azotu powoduje nieskuteczność, ale może również zaszkodzić roślinom. Dla osób, które pierwszy raz pierwszy raz mają do czynienia z RSM, dawkowanie nawozu może stanowić pewien problem. W poniższym artykule przedstawiamy jak aplikować i przeliczać ilość nawozu, którą należy użyć w przypadku zboża.

Nawóz RSM – czym się charakteryzuje?

RSM (roztwór saletrzanowo-mocznikowy) to najbardziej popularny, wysokoskoncentrowany nawóz zawierający azot w formie płynnej. Roztwór saletrzanowo-mocznikowy charakteryzuje się szybkim działaniem i wysoką skutecznością, zwłaszcza że działa on przez długi czas. RSM zapewnia roślinom długotrwały dostęp do azotu, który zapewnia poprawny i zdrowy rozwój zbóż. Podawanie RSM w formie płynnej gwarantuje szybsze przyswajanie azotu, dlatego rolnicy bardzo często korzystają z tego rozwiązania.

Nawóz będący roztworem mocznika i saletry amonowej można kupić w kilku wersjach w zależności od zawartości azotu:

  • RSM 28 – zawiera 28 procent azotu,
  • RSM 30 – zawiera 30 procent azotu,
  • RSM 32 – zawiera 32 procent azotu,
  • RSM S – roztwór zawierający 26 procent azotu z dodatkiem siarki.

Tabela dawkowania RSM – przelicznik ilości nawozu

Przedstawiamy przelicznik ułatwiający dawkowanie RSM. Warto zacząć od wyliczenia dawki azotu w roztworze. Dla przykładu wybierzemy RSM o zawartości 30 procent. Jeżeli chcesz dostarczyć 100 kg azotu na hektar, wystarczy dokonać obliczeń dzieląc 100 przez 0.30 oznaczającą zawartość azotu w nawozie. W ten sposób otrzymasz wynik 333,3 kg w zaokrągleniu. Ten wynik dzieli się na gęstość roztworu, a otrzymana liczba oznacza ilość litrów jaką musisz użyć chcąc zapewnić odpowiednią ilość azotu na jeden hektar.

Przeliczając litry RSM na kilogramy RSM 28 w 100 litrach zawiera 35.8 kg azotu, RSM 30 – 39 kg azotu na 100 litrów, zaś RSM 32 na sto litrów ma 42.2 kg azotu. W 100 litrach RSM S zawiera się 33.3 kg azotu oraz 3.84 siarki. Przy wyborze mieszanki i dawkowaniu RSM warto zaufać zaleceniom producenta, jeżeli jednak chcesz mieć pewność co do zawartości azotu warto zerknąć na tabelę dawkowania RSM.

Z racji tego, że RSM nie jest nawozem dolistnym, a zawiera dużą ilość amonowej wersji azotu może mieć działanie parzące. Dlatego też stosując roztwór saletrzano-mocznikowy należy wykorzystywać metodę oprysku grubolistnego lub użyć węży rozlewowych. Opryski z nawozów RSM wykonuje się zwykle na suche i zdrowe rośliny, stosowanie ich po deszczu i podczas upałów jest niewskazane.

Poprzedni artykułFotowoltaika – zdążyć przed zmianami
Następny artykułNawożenie truskawek w nadchodzącym sezonie. Co warto wiedzieć?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj