Jak założyć ogród skalny?

Ogród skalny jest prawdziwą ozdobą terenu zielonego. To bardzo efektowny element przydomowego ogródka, który jest cudownie kolorowy i przyciąga wzrok. Podczas zakładania skalniaka najważniejszy jest wybór odpowiedniego miejsca oraz roślin i skał, jakie będą go tworzyć.

Kiedy najlepiej założyć skalniak?

Skalniak można właściwie zakładać w dowolnym momencie, aczkolwiek polecanym terminem jest wiosna, czyli termin od początku maja aż do końca czerwca. W tychże miesiącach rośliny nie są narażone na upały, a mają świetnie warunki i długi czas, na to, żeby się przyjęły. Nie warto zakładać skalniaka w lipcu, gdyż przez znaczne upały rośliny będą potrzebować znacznego nawodnienia. Skalniak może być natomiast zakładany także podczas późnego lata. Temperatura nie jest wtedy tak wysoka, a spora wilgotność pomaga roślinom w ukorzenieniu się.

Lokalizacja ogródka skalnego

Najlepiej będzie on wyglądał na delikatnym wzniesieniu w okolicy strumyka czy oczka wodnego. Pomimo tego, można go również wykonać na płaskim terenie. Istotne jest przede wszystkim to, aby tworzył on spójną całość z otaczającym go krajobrazem, Miejsce na ogródek skalny powinno być dobrze nasłonecznione, gdyż zazwyczaj rośliny wykorzystywane do takich miejsc wymagają do prawidłowego wzrostu odpowiedniej ilości promieni słonecznych. Nie należy go zakładać także w pobliżu wysokich drzew, przez które panowałby na nim cały czas cień.

Przygotowanie podłoża na skalniak

Kiedy już wybierzemy odpowiednie miejsce, musimy przygotować podłoże. Należy je oczyścić z chwastów, po czym przekopać. Dobrym rozwiązaniem jest także użycie kompostu i żwiru, aby zapewnić roślinom właściwy drenaż. Dopiero po przygotowaniu ziemi, można na niej ułożyć kamienie.

Jakie kamienie na ogródek skalny?

Dobrze jest sięgnąć po te, które naturalnie występują w okolicy, dzięki czemu skalniak wtopi się w krajobraz. Często polecane są takie kamienie jak: piaskowiec, tuf wapienny, dolomit, granit, bazalt, skała wapienna. Zjawiskowo będą prezentowały się zwłaszcza kamienie o nieregularnych kształtach i różnej wielkości. Lepiej wyglądać będą skały o ostrych krawędziach, aniżeli okrągłe kamienie rzeczne. Duże kamienie trzeba położyć na dnie, po czym pokryć je ziemią i podlać. Później układa się mniejsze kamyki. Na sam koniec musimy podlać ogródek skalny i odczekać parę tygodni, gdyż musi on osiąść.

Jakie rośliny wybrać na skalniak?

Do tego typu ogrodowych aranżacji polecane są zwłaszcza gatunki roślin bylinowych, gdyż będą one przez wiele lat wyglądały efektownie. Oprócz tego nie trzeba będzie co roku sadzić nowych roślin. Jeśli skalniak jest zlokalizowany w miejscu nasłonecznionym, można wybrać do niego takie rośliny, jak: Dzwonek karpacki, Smagliczka skalna, Skalnica gronkowa, Szarotka alpejska, Goździk kropkowany, Zawciąg nadmorski, Ubiorek wiecznie zielony. Jeśli natomiast skalniak będzie w miejscu półcienistym, wówczas lepszym wyborem będzie: Orlik ciemny, Trójslepka owłosiona, Kokorycz żółta, Kokorycz bladożółta, Dąbrówka rozłogowa, Goryczka chińska, Barwinek pospolity. Dobrze jest również pomiędzy roślinami kwitnącymi znaleźć miejsce także na te ozdobne z liści. W każdym ogrodzie skalnym niezwykle efektownie będzie prezentować się żurawka czy trawa kostrzewa sina. Więcej informacji można znaleźć na https://ogarnijogrod.pl/.

Pielęgnacja skalniaka

Skalniak tak jak wszystkie inne części przydomowego ogródka wymaga pielęgnacji. Należy pamiętać, aby przede wszystkim rośliny po posadzeniu często podlewać, w ten sposób szybciej się przyjmą bez większych problemów. Ponadto, skalniak należy plewić i co jakiś czas nawozić. Miejsce to trzeba również ochronić przed nadciągającą zimą.

Poprzedni artykułBratki ogrodowe – rośliny ozdobne o ogromnej liczbie odmian
Następny artykułBenzyna alkilatowa – sposób na ekologiczne zasilanie małych maszyn i urządzeń

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj