Każdy, kto prowadzi gospodarstwo doskonale wie, że praca na roli jest bardzo męcząca pod względem fizycznym. Z racji tego, że technologia stale się rozwija a ludzka pomysłowość nie zna granic, z każdym rokiem powstaje wiele zmechanizowanych rozwiązań, których celem jest odciążenie rolnika. Produkowany jest więc nowy sprzęt rolniczy, w tym maszyny uprawowe i wiele innych.
Aby prowadzić gospodarstwo w sposób profesjonalny, konieczne jest posiadanie maszyn rolniczych, a także odpowiedniego sprzętu i narzędzi. Osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z prowadzeniem roli, nie do końca zdają sobie z tego sprawę. W związku z tym powinny najpierw zorientować się w asortymencie maszyn i sprzętu rolniczego. Dobrym pomysłem byłoby także zasięgnąć porady doświadczonych rolników, uczestniczyć w targach, gdzie prezentowane są najnowsze technologie związane z pracą na roli.
Najpopularniejsze maszyny uprawowe
Maszyny uprawowe doskonale sprawdzają się w pracy na roli. Są ekonomiczne i gwarantują wydajną pracę. Przed zakupem lub wynajmem maszyny warto wziąć pod uwagę kilka kwestii, m.in. to, jaki rodzaj uprawianych roślin będą obsługiwały i jaka jest moc pojazdu, z którym będą połączone. Do najpopularniejszych maszyn uprawowych zaliczają się takie maszyny, jak:
1. Brony
Brony oczyszczają grudki ziemi pozostawione podczas innych prac. Przygotowują więc podłoże do siewu. Tego typu maszyny są podstawowym wyposażeniem każdego gospodarstwa rolnego.
Brony można spotkać w wielu wersjach: z talerzami lub zębami zamocowanymi na ramie sztywno lub nie. O czym warto pamiętać przed zakupem? Przy wyborze zawsze warto skonsultować się przedstawicielem firmy oferującej sprzedaż tego typu maszyn. Wiele informacji można dowiedzieć się na wyspecjalizowanych stronach internetowych.
2. Kosiarki bijakowe
Kosiarki cep to kosiarki bijakowe – maszyny używane do rozdrabniania biomasy. Są również bardzo przydatne, kiedy wykonuje się prace na polu i konieczne jest oczyszczanie niewielkich terenów porośniętych chwastami i zaroślami.
3. Pługi
Pług tworzy wraz z z broną klasyczny, wręcz symboliczny, przykład maszyny rolniczej. Za pomocą pługa wykonywana jest główna obróbka gleby w celu jej głębokiego przerobienia w oczekiwaniu na siew zbóż oraz innych upraw.
4. Siewniki
Są to maszyny rolnicze służące do równomiernego rozrzucania nasion na uprzednio zaoranej ziemi. Wyposażone są w sporych wymiarów zbiorniki i wydajne systemy dystrybucji. Co więcej nie tylko tworzą bruzdę w glebie, ale także umieszczają w niej nasiona, a następnie zagęszczają glebę. Dzięki tej maszynie uprawowej siew roślin staje się niezwykle łatwy i szybki. Wyróżnia się siewniki ręczne i samobieżne.