Jakie są zalety głęboszowania i kiedy jest ono niezbędne?

Jednym z czynników świadczących o tym, że gleba wymaga interwencji, są zastoiska wodne gromadzące się na polach i łąkach. Doświadczeni rolnicy często wykopują niewielki dół (do 1 metra), aby sprawdzić, w jakim stanie znajdują się korzenie. Niedochodzące systemy korzeniowe do głębokości orki są sygnałem, że trzeba im pomóc przebić się w głębsze strefy, zatem konieczne jest głęboszowanie. Sprawdź, czym jest głębosz i jakie ma zastosowanie?

Głębosz – co to jest? 

Głębosz jest maszyną rolniczą przeznaczoną do głębokiej uprawy gleby bez naruszania jej warstwy wierzchniej. Głębosze KRET marki DEXWAL spulchniają i napowietrzają glebę, docierając do głębokości wynoszącej nawet 60 cm.

Głębosz zrywa podeszwę płużną, przywracając korzystne parametry wodno-powietrzne w gruncie. W trakcie głęboszowania nie zachodzi zjawisko mieszania się głębokiej i powierzchniowej warstwy gleby. Głębosze najlepiej jest stosować bezpośrednio po zbiorach, kiedy gleba jest przesuszona. Oczywiście, sygnałem do działania jest także gromadząca się na terenach uprawnych woda.

Głębosz sprawdzi się także podczas prac przygotowujących glebę przed sadzeniem drzewek owocowych, krzewów oraz roślin korzeniących się na większych głębokościach.

Na czym polega głęboszowanie? 

Głęboszowanie zaliczane jest do zabiegów agromelioracyjnych, w których trakcie gleba zostaje spulchniona, bez konieczności jej odwracania. Pozwala to na zachowanie warstwowej budowy profilu glebowego, na głębokości większej, aniżeli dzieje się to w przypadku konwencjonalna orki.

W trakcie głęboszowania następuje rozluźnienie zagęszczonej warstwy profilu glebowego, co prowadzi do odbudowy struktury porowatej gleby, niezbędnej dla zapewnienia poprawnego obiegu wody i powietrza w gruncie. Jak wskazują wyniki badań, gleba wykazuje lepsze właściwości fizyko-wodne nawet 20 miesięcy po wykonaniu głęboszowania. Wykorzystanie głębosza w przypadku gruntu o nadmiernym zagęszczeniu w warstwie podornej umożliwia zastąpienie uprawy płużnej na rzecz uprawy zgodniej z zasadami uprawy konserwującej.

Co do zasady, panuje pogląd, że głęboszowanie powinno odbywać się co 4 lata. Jednak w nowoczesnych gospodarstwach rolnych przeprowadza się cykliczne pomiary zwięzłości gleby. Głębokość głęboszowania powinna przekraczać głębokość zalegania zbitej warstwy gleby o około 15 cm. Redlice podcinają zbitą glebę, wymuszając jej uniesienie unoszenie i pękanie. Tak przeprowadzony zabieg ogranicza opory robocze oraz zużycie redlic.

Najprostsze głębosze są to urządzenia 1-zębowe. Z uwagi na niewielką szerokość roboczą, niepokrywającą rozstawu kół ciągnika, są wykorzystywane w sadach i na niewielkich powierzchniach cechujących się brakiem swobody manewru.Na większych areałach stosuje się głębosze wyposażone w wały z 1, 2, 3 lub 5 zębami.

Wały, jakie stosowane są w głęboszach, mogą być:

  • strunowe;
  • strunowe ząbkowane;
  • rurowe;
  • daszkowe;
  • wały typu T i U;
  • wały Packera.

Głęboszowanie spulchnia nadmiernie zagęszczoną glebę, co wpływa na:

  • poprawę infiltracji wód opadowych w głąb profilu glebowego;
  • odprowadzenie nadmiaru wody do instalacji drenarskich;
  • poprawę retencji wody w gruncie;
  • głębsze ukorzenianie się roślin uprawnych.

Uznana marka bron rolniczych na polskim rynku

O skuteczności głęboszowania decyduje jakość i trwałość wykorzystywanych w produkcji rolnej maszyn. Jak zapewnia producent maszyn rolniczych, nie tylko głębosze, lecz takżewszystkie wyroby marki DEXWAL przechodzą pomyślnie testy na każdym etapie produkcji.

Maszyny i urządzeń rolnicze DEXWAL:

  • Włóka łąkowa;
  • Siewnik do trawy;
  • Siewnik poplonów.
  • Głębosz;
  • Rozsiewacz nawozu;
  • Agregat uprawowo siewny.

I wiele innych.

Firma działa od 1990 roku, wdrażając najnowsze technologie, co pozwala na stałe utrzymanie pozycji lidera na rynku krajowym i europejskim.

Poprzedni artykułŻywienie jagniąt – poznaj sprawdzone praktyki
Następny artykułJaki ciągnik warto wybrać do małego gospodarstwa?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj