Mączka bazaltowa – jak wykorzystać w ogrodzie

Mączka bazaltowa jest to naturalny środek wykorzystywany w ogrodzie, który powstaje przez zmielenie skały wulkanicznej. Znaleźć w niej można wiele cennych mikro i makroelementów, przydatnych roślinom do prawidłowego rozwoju. Warto zwrócić uwagę na to, że jest to produkt naturalny, przez co może być używany także w uprawach ekologicznych. Do czego może służyć mączka bazaltowa?

Nawożenie mączką bazaltową

Jest to preparat doskonały jako ekologiczny nawóz dla roślin, który dobrze wspiera ich rozwój i wzrost, ale także poprawa parametry podłoża. Co ważne, działa wolno, a więc rośliny mogą stopniowo pobierać z ziemi cenne składniki. Mączka bazaltowa niesie ze sobą wiele korzyści, przede wszystkim poprawia strukturę podłoża, zwiększając przy tym tendencję do zatrzymywania wody oraz składników odżywczych. Z tego właśnie względu nawożenie nią jest polecane zwłaszcza w przypadku gleb lekkich, nadmiernie przepuszczalnych, piaszczystych. Oprócz tego poprawia warunki wodno-powietrze, co ważne jest całkowicie bezpieczna dla roślin. Nie ma żadnego ryzyka podania jej w zbyt dużej ilości. Nawóz odbija się negatywnie na dobroczynnych mikroorganizmach obecnych w ziemi, a ponadto utrudnia rozprzestrzenianie się patogenów chorobotwórczych i szkodników. Mączka bazaltowa jest w stanie polepszyć smak plonu i świetnie wspierać wiele procesów fizjologicznych u roślin. Przez tak cenne właściwości jest ona coraz częściej wybierana przez ogrodników. Zawiera w sobie wapń, z tego względu nie powinno się nią nawozić rośliny kwasolubne. Warto pamiętać, że mączka bazaltowa ma odczyn zasadowy.

Mączka bazaltowa jako środek ochrony roślin

Mączka bazaltowa stanowi znakomitą przeszkodę dla ślimaków. Wystarczy obsypać nią szczelnie obszar wokół chętnie zjadanych przez te szkodniki rośliny. Taka bariera będzie dla nich nie do pokonania, ponieważ niewielkie frakcje mineralne ranią ich ciało. Z tego względu, środek ten jest często wykorzystywany do ochrony warzywnika i nasadzeń funkii. Niestety wraz z opadem deszczu mączka zostanie zmyta i niestety tą czynność należy powtórzyć. Oprócz tego oprysk mączką bazaltową pomaga pozbyć się uciążliwych szkodników roślin. Zabieg należy przeprowadzić najlepiej rano, kiedy na roślinach widoczna jest jeszcze rosa albo wieczorem, aby nie zaszkodzić zapylaczom. Przeważnie używa się do tego celu 1-2 kg na 100 m2 uprawy. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na dolne strony blaszek liściowych. W taki sposób można pozbyć się z roślin mszyc. W przypadku upraw warzywnych mączka bazaltowa jest dobrym sposobem na walkę ze śmietką kapuścianą. Pył bazaltowy nie pozwala im na rozmnażanie czy też niszczy ciało szkodników. Mączkę bazaltową można zakupić na stronie https://sklepdlaogrodu.pl/.

Mączka bazaltowa jako dodatek wywarów i gnojówek roślinnych

Jest to także doskonały dodatek przeróżnych wywarów i gnojówek z roślin, gdyż podnosi ich skuteczność. Zabiegi z jej udziałem warto przeprowadzać codziennie, dzięki czemu zwiększy się odporność roślin na mączniaka prawdziwego i rzekomego, szarą pleść czy zarazę ogniową. Za jej działanie ochraniające rośliny odpowiada spora zawartość krzemionki, która zapewnia łodygom i pędom twardość.

Środek do zaprawiania nasion

Mączka bazaltowa przydaje się także do zaprawiania nasion, cebuli i korzeni przesadzanych roślin dwuletnich oraz wieloletnich. Nasiona trzeba obtoczyć w mączce na parę dni przed wysiewem, dzięki czemu uprawy będą zabezpieczone przed chorobami oraz szkodnikami. Preparat ten jest także świetnym nawozem startowych dla kiełkujących siewek.

Poprzedni artykułSzkodniki w rzepaku
Następny artykułBratki ogrodowe – rośliny ozdobne o ogromnej liczbie odmian

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj