Uprawa rzepaku wymaga dużej staranności podczas przygotowania stanowiska czy siewu. Kolejnym niezwykle ważnym krokiem jest jak najszybsze odchwaszczenie rzepaku. Choć dysponujemy rozwiązaniami herbicydowymi dającymi dużą swobodę w doborze terminu stosowania, jako standard powinniśmy przyjąć, rzepak odchwaszczamy jesienią.
Ochrona herbicydowa rzepaku
Pomimo wielu miesięcy, jakie w trakcie siewów dzielą nas od żniw, musimy pamiętać, że zabiegi agrotechniczne wykonywane w tym czasie mają ogromny wpływ na wielkość plonu. Jednym z najlepszych przykładów jest ochrona herbicydowa rzepaku.
Zwalczenie chwastów w uprawie rzepaku już na starcie, pozwala na prawidłowy i równomierny rozwój roślin. Przekłada się to na ich gotowość do przezimowania i kondycję po ruszeniu wegetacji wiosennej. Znaczenie jesiennych oprysków na chwasty w rzepaku jest w związku z tym trudne do przecenienia.
Kiedy pryskać rzepak po siewie?
Zwalczanie chwastów w rzepaku jesienią możemy wykonać w kilku terminach. O tym, na jaką technologię postawimy, powinny decydować racjonalne argumenty. Dlatego zdefiniujmy merytoryczne wskazania do wykonania zabiegu herbicydowego w rzepaku w trzech różnych fazach rozwojowych.
Oczywiście, kierując się zasadą, by eliminować konkurencję chwastów jak najszybciej, powinniśmy postawić na przedwschodowe odchwaszczanie rzepaku. Jednak nie zawsze jest to możliwe. Pozostają nam zadem jeszcze dwa terminy: wcześnie powschodowy i powschodowy. Co ciekawe wszystkie trzy warianty mają ważny wspólny element. Jaki? Przyjrzyjmy się im nieco bliżej i wszystko stanie się jasne.
Co na chwasty w rzepaku przedwschodowo?
Przedwschodowe zwalczanie chwastów w rzepaku to zabieg zasłużenie cieszący się opinią niezwykle skutecznego. Jednak aby odchwaszczanie rzepaku środkami doglebowymi osiągnęło maksymalną efektywność, potrzebny jest odpowiedni poziom wilgotności gleby.
Warto w tym miejscu wspomnieć też o dokładności uprawienia gleby, gdyż zalegające na polu resztki pożniwne i grudy ziemi znacząco utrudniają środkom doglebowym spełnienie pokładanych w nich nadziei. Tym niemniej, jeżeli stanowisko mamy staranie przygotowane, a gleba w terminie zabiegu jest wilgotna, zabieg herbicydowy bezpośrednio po siewie rzepaku jest najlepszym rozwiązaniem.
Niestety okno aplikacji dla tej technologii jest niewielkie. Przedwschodowy oprysk na chwasty w rzepaku musimy bowiem wykonać do trzech dni po siewie. Po tym terminie niektóre substancje aktywne mogą wywołać efekt fitotoksyczny.
Skuteczny środek na chwasty w rzepaku do zabiegu przedwschodowego to Butisan® Star 416 SC. Zawiera on dwie substancje aktywne: metazachlor i chinomerak. Są one znane ze swojej wysokiej skuteczności chwastobójczej, ale są też w pełni bezpieczne dla rzepaku.
Jednak w przypadku silnej presji chwastów, szczególnie takich gatunków jak bodziszek drobny, tobołki, fiołek, czy chaber bławatek, zabieg warto uzupełnić o herbicydy zawierające chlomazon lub dimetenamid-P.
Jaki oprysk na rzepak po wschodach?
Wcześnie powschodowe zwalczanie chwastów w rzepaku wykonujemy od 4 do 7 dni po siewie. Jest to bardzo dogodny czas na wyeliminowanie konkurencji chwastów. Dzięki temu efekt w postaci stworzenia warunków umożliwiających młodemu rzepakowi prawidłowy rozwój będzie zbliżony do zabiegu przedwschodowego.
Ze względu na najwcześniejsze fazy rozwojowe chwastów możemy także być pewni maksymalnej efektywności zabiegu. Z uwagi na bardzo wysoką skuteczność chwastobójczą, połączoną z bezpieczeństwem dla rośliny uprawnej, także w tym terminie możemy zastosować Butisan® Star 416 SC.
Co na chwasty w rzepaku powschodowo?
Jeżeli w okresie bezpośrednio po siewach rzepaku nie możemy wykonać zabiegu herbicydowego, pozostaje nam trzeci wariant. Oprysk na chwasty w rzepaku wiosną to zawsze ostateczność dlatego w przypadku warunków umożliwiających wjazd w pole w pierwszym tygodniu po siewie, powinniśmy zastosować herbicyd na rzepak gdy ma on co najmniej jedną parę liści. Także w tym wypadku sięgnijmy po Butisan® Star 416 SC.
Aby zwiększyć efektywność zabiegu w warunkach silnej presji fiołka, komosy, tobołków polnych, chabra bławatka i bodziszka drobnego, Butisan® Star 416 SC możemy aplikować w mieszanie ze środkiem zawierającym aminopyralid.
Środek na chwasty w rzepaku
Jakie środki ochrony rzepaku ozimego wybrać? Jak widać Butisan® Star 416 SC jest wszechstronnym i skutecznym rozwiązaniem herbicydowym do jesiennego zwalczania chwastów w rzepaku. Szerokie okno aplikacji i bezpieczeństwo dla rośliny uprawnej pozwalają na stosowanie tego środka zarówno przedwschodowo jak i na późniejszych etapach.
Dawka preparatu Butisan® Star 416 SC powinna być dostosowana zarówno do presji chwastów jak i terminu aplikacji. Pamiętajmy także że będzie ona różna w zależności od tego czy zastosujemy Butisan® Star 416 SC solo, czy w mieszaninie. Szczegółowe informacje na ten temat dawkowania herbicydu Butisan® Star 416 SC znajdują się na stronie producenta.