Bakterie przez lata stanowiły niedoceniany przez rolników element środowiska glebowego. Jednak to one w głównej mierze odpowiadają za jej żyzność i produktywność. Bez bakterii nie byłoby obiegu pierwiastków w środowisku rolnym, a ponadto te niepozorne organizmy są jedną z głównych barier naturalnie ograniczających rozwój patogenów w glebie.
Rola bakterii w odżywianiu roślin azotem
Bakterie przez lata stanowiły niedoceniany przez rolników element środowiska glebowego. Jednak to one w głównej mierze odpowiadają za jej żyzność i produktywność. Bez bakterii nie byłoby obiegu pierwiastków w środowisku rolnym, a ponadto te niepozorne organizmy są jedną z głównych barier naturalnie ograniczających rozwój patogenów w glebie.
Bakterie oraz inne mikroorganizmy glebowe odpowiadające za obieg pierwiastków są podstawowym elementem budującym żyzność gleby. To ich procesy życiowe dostarczają roślinom przyswajalnych form makro- i mikroelementów. To one odpowiadają za biologiczne wiązanie azotu w powietrza i są najważniejszym z naturalnych źródeł tego pierwiastka.
W jaki sposób bakterie pomagają odżywiać rośliny azotem?
By rośliny mogły bezpośrednio pobrać azot przez korzenie, najlepiej by był on w formie azotanowej. W takiej formie dostarcza się go np. w postaci saletry. Jednak w przypadku formy amonowej lub mocznika, przed pobraniem musi ulec przemianie w glebie do formy azotanowej. I za te procesy odpowiadają bakterie glebowe. W przypadku dostarczania do gleby nawozów naturalnych i organicznych, które zawierają organiczne związki azotu, również musi dojść do ich rozkładu do form bezpośrednio przyswajalnych przez rośliny. Ten rozkład realizują bakterie glebowe m.in. proteolityczne, które rozkładają związki białkowe zawarte np. w oborniku.
Inną drogą dostarczania związków azotu dla roślin jest wiązanie wolnego azotu atmosferycznego przez bakterie. W procesie tym uczestniczą m.in. bakterie brodawkowe, czyli tzw. rizobia, które tworzą symbiozy z roślinami bobowatymi. Symbiotyczne wiązanie azotu przez rizobia jest jednym z najwydajniejszych sposobów wiązania azotu w przyrodzie. Kolejną grupą są wolno żyjące bakterie wiążące azot atmosferyczny. Żyją one w glebie lub na powierzchni korzeni roślin i jako źródło energii wykorzystują wydzieliny korzeniowe. Inną grupą są bakterie endofityczne, które kolonizują tkanki roślin, jednakże nie tworzą z nimi typowych symbioz. Przykładem mikroorganizmu z tej ostatniej grupy jest bakteria Methylobacterium symbioticum SB0023/3, będąca składnikiem aktywnym produktu najwyższej jakości – BlueN®.
Jak bakterie z produktu BlueN® odżywiają rośliny azotem?
Methylobacterium symbioticum to bakteria endofityczna, która po aplikacji zasiedla tkanki roślin. Sam produkt BlueN® charakteryzuje doskonała jakość, potwierdzona badaniami, która umożliwia długie jego przechowywanie (ile kosztuje BlueN). Nośnik jednocześnie chroni bakterie w opakowaniu i stanowi dla nich pożywkę bezpośrednio po aplikacji. Dzięki temu bakterie mają energię do rozwoju, zanim zaczną korzystać ze związków organicznych wytwarzanych przez roślinę. Po aplikacji bakterie wnikają do wnętrza rośliny przez aparaty szparkowe i po zasiedleniu przystępują do wiązania azotu. Zasymilowany do formy amonowej azot przekazują do rośliny, która wykorzystuje go do syntezy aminokwasów i białek.
Gdzie można stosować BlueN®?
Bakteria Methylobacterium symbioticum SB0023/3 w odróżnieniu np. od bakterii brodawkowych nie tworzy ścisłych symbioz. Dzięki temu można ją stosować w szerokiej gamie upraw, zarówno jednorocznych jak i wieloletnich. Efektywność BlueN® potwierdzają pochlebne opinie wielu rolników (Efekty stosowania BlueN®), którym dystrybutor Chemirol dostarczył produktu pozwalającego na uzyskanie wyższych plonów. Ponadto biologiczne wsparcie, jakie dają bakterie Methylobacterium symbioticum SB0023/3 pozwala na uzyskanie lepszych plonów, których jakość potwierdzona badaniami jest kolejnym argumentem za jego stosowaniem.
Dzięki temu, że biologiczny proces wiązania azotu jest zjawiskiem naturalnym to BlueN® umożliwia ekologiczne nawożenie azotem upraw, w których nie można stosować sztucznych nawozów mineralnych. Aby uzyskać informacje o cenie biostymulatora BlueN® (ile kosztuje BlueN®?), należy wypełnić formularz na stronie internetowej produktu.