W obecnych czasach Internet przypomina bezkresne, dynamicznie zaludniane przestrzenie. Mniej lub bardziej rozbudowane wizytówki przedsiębiorstw, media społecznościowe czy portale branżowe nikogo już nie dziwią. Miejsce w tym cyfrowym uniwersum znalazł niemal każdy podmiot, grupa czy pojedyncza osoba. Dotyczy to również rolników. Jeśli jesteś jednym z nich, przeczytaj poniższy artykuł i sprawdź, na co możesz liczyć, przeglądając Internet.
Nowoczesny portal rolniczy – cyfrowe narzędzia, wiedza, rozrywka
Jakie treści zawierać będzie profesjonalny portal rolniczy? Osoby odwiedzające taką stronę mogą liczyć na:
- praktyczne narzędzia cyfrowe, ułatwiającymi pracę w gospodarstwie,
- aktualne ceny skupu płodów rolnych,
- notowania giełdowe wraz z omówieniem czynników wpływających na wahania cen,
- informacje na temat możliwości uzyskania dopłat i dotacji,
- konkursy z atrakcyjnymi nagrodami i inne elementy cyfrowej rozrywki.
Niemal wszystkie portale oferują możliwość założenia bezpłatnego konta na platformie w zamian za dostęp do narzędzi i treści zarezerwowanych wyłącznie dla subskrybentów.
Portal rolniczy – praktyczna pomoc w codziennej pracy na roli
Poza cykliczną dawką ważnych dla rolnika informacji, wysyłaną prosto do skrzynki mailowej, nowoczesny portal rolniczy może dostarczać również praktycznych narzędzi ułatwiających pracę i zarządzanie gospodarstwem rolnym.
Cyfrowe narzędzia, tworzone z myślą o rolnikach i ułatwieniu im pracy na roli, można podzielić na cztery podstawowe grupy.
1. Optymalizujące – umożliwiające analizę zdjęć satelitarnych pola i określenie kondycji upraw. Pozwoli to na optymalizację procesu nawożenia i innych procesów.
2. Finansowe – czyli różnego rodzaju kalkulatory, pozwalające określić np. wymaganą wysokość kredytu inwestycyjnego czy własną zdolność kredytową.
3. Obliczeniowe – pozwalające oszacować np. potencjał gleby do redukcji emisji i wychwytywania CO2 z atmosfery czy ilość wymywanego azotu z gleby.
4. Informacyjne – jak choćby dokładna, numeryczna prognoza pogody dla niewielkiego obszaru gospodarstwa czy aplikacja umożliwiająca poznanie cen produktów w skupach.
Jak zatem widać, rolnik w Sieci znajdzie niezwykle cenne źródła wiedzy. Warto po nią sięgać i stosować w codziennej pracy – przykładem może być portal rolniczy Agronomist.