Trudno sobie dziś wyobrazić gospodarstwo niestosujące choćby jednego z wielu rodzajów siatek dostępnych obecnie na rynku. W uprawach roślin czy w hodowli zwierząt są one potrzebne niemal na każdym kroku: siatka polietylenowa lub polipropylenowa na woliery dla ptaków (kur, kaczek, perliczek i innych), siatki zabezpieczające plantacje przeciw ptakom czy ochraniające zasiewy, siatki na stawy hodowlane etc. Poza podstawowymi funkcjami przewidzianym przez producenta, zastosowań siatki rolniczej w gospodarstwie można znaleźć znacznie więcej…
Jak wybrać odpowiednią siatkę zabezpieczającą?
Decydującą kwestią w wyborze konkretnej siatki jest oczywiście jej przeznaczenie. Dwa podstawowe tworzywa, z których siatki są wykonywane (polietylen i polipropylen) zapewniają im nieco odmienne właściwości. Siatki polietylenowe są trochę sztywniejsze i mniej podatne na rozciąganie oraz trwalsze, niż polipropylenowe. Polietylen cechuje się również większą gęstością, co przekłada się między innymi na wyższą wagę takiej siatki. Polipropylenowe natomiast mają lepszą rozciągliwość i większą odporność na czynniki chemiczne.
Niezależnie od tego, jakiej siatki zabezpieczającej hodowlę szukasz – każdą z nich znajdziesz bezpośrednio u polskiego producenta, marki Symar. Zapoznaj się z pełną ofertą na https://symar.pl/.
Siatka ochronna na woliery
Siatki separacyjne, tworzące w gospodarstwach zazwyczaj zamkniętą przestrzeń dla zwierząt, sprawdzają się jako niskie ogrodzenie (siatki dla drobiu) w przypadku ptaków nielatających lub obszerne woliery obejmujące swoim zasięgiem znaczną wysokość. Tego typu zastosowanie siatki ochronnej na ptaki czy pszczoły, zapobiega ich ucieczce, a pszczołom dodatkowo ogranicza teren ich pracy.
W przypadku ogrodzenia dla zwierząt ważny jest rozmiar oczka siatki, które powinno być dostosowane do wielkości lokatorów woliery. Poza tym, ilość potrzebnej siatki na wolierę powinna uwzględniać swobodne jej umieszczenie w danej przestrzeni – bez nadmiernego ani zbyt słabego naciągnięcia. W obydwu tych przypadkach zwierzęta bez trudu znalazłyby bowiem miejsca, przez które udałoby im się wydostać na zewnątrz.
Producenci oferują w sprzedaży siatkę hodowlaną na metry, jak i zestawy w konkretnym rozmiarze, o oczkach w kilku podstawowych wielkościach, więc bez trudu można dopasować parametry siatki do własnych potrzeb.
Ochrona młodych upraw
Siatka ochronna okazuje się niezbędna także w przypadku świeżych zasiewów – zarówno jako ochrona przed zwierzęcymi amatorami ziaren pustoszącymi plantacje, jak również przed niewielkim przymrozkiem. W przypadku upraw szkółkarskich bardzo dobrze sprawdza się również siatka cieniująca, której zadaniem jest ograniczenie promieniowania słonecznego. W zależności od gramatury, może ona zmniejszyć docierające do roślin światło w przedziale od 35% do 95%.
W przypadku już istniejących, starszych plantacji, siatki i maty stosuje się jako ochronę delikatnych roślin przed niszczącymi zjawiskami atmosferycznymi (grad, przymrozki) czy na przykład nadmiernym rozrostem chwastów. Ochronną rolę pełnią również siatki do tuneli foliowych, zwiększające ich mechaniczną wytrzymałość i zapewniające prawidłową wegetację roślinom (regulacja nasłonecznienia).
Siatka przeciw ptakom
Sezon zbioru owoców często objawia się w sadach ogromnymi połaciami siatki ochronnej rozpinanej zarówno na pojedynczych drzewach (niewielkie sady i ogrody przydomowe), jak i na dużych terenach sadów przemysłowych, gdzie siatka rozciągana jest tuż ponad koronami drzew.
Na wielkich połaciach terenu sprawdzają się zarówno siatka polietylenowa, jak i siatka polipropylenowa, natomiast do ochrony pojedynczych drzew lepsza jest polipropylenowa siatka ochronna, która łatwo dopasowuje się do kształtu korony.
Siatka wolierowa
Siatka wolierowa, będąca skutecznym sposobem na ptaki, okazuje się koniecznością w przypadku owoców pestkowych (czereśnie wiśnie, jabłka), oraz upraw krzewów owocowych (porzeczki, borówka). Gdyby nie skuteczne zabezpieczenie siatką, owoce na wielu plantacjach zostałyby w znacznej części zjedzone.
Siatki zabezpieczające od lat świetnie funkcjonują w gospodarstwach rolniczych. Warunkiem powodzenia ich zastosowania i trwałości danego rozwiązania jest dobranie odpowiedniego rodzaju siatki do potrzeb i warunków. W razie wątpliwości, można skorzystać z fachowej pomocy producenta siatek, który doradza w doborze odpowiedniego rodzaju produktu, a także dostarcza siatki na indywidualne zamówienie.