Zakup maszyny używanej na rynku wtórnym to dość spore ryzyko, tym bardziej jeżeli dokonujemy takich operacji przez internet. Częstokroć zdarza się, że spotykamy się z nieuczciwymi ofertami i sprzedający to po prostu oszuści. Warto znać kilka podstawowych czynników pozwalających na uniknięcie tego typu sytuacji. Serwis darmowych ogłoszeń Motomaszyny.pl zamieszcza wiele porad dotyczących tego typu transakcji na swoim blogu oraz oferuje możliwość zamieszczania darmowych ogłoszeń w następujących kategoriach: rolnictwo, budownictwo, transport, leśnictwo, komunalne i magazyn.
1. Przed zakupem obowiązkowa jest jazda próbna i oględziny maszyny
Pierwsze kroki w momencie podjęcia decyzji o zakupie maszyny kierują nas zazwyczaj do internetu. Przeglądamy zazwyczaj wiele stron internetowych oraz korzystamy z serwisów ogłoszeniowych ze sprzętem ciężkim – jednym z polecanych serwisów są Motomaszyny.pl. Serwis ten nazywany również Giełdą Maszyn Ciężkich posiada sześć kategorii z ofertami używanych i nowych maszyn wykorzystywanych między innymi w:
- budownictwie – koparki, minikoparki, ładowarki, koparko-ładowarki, dźwigi, spychacze, żurawie, podnośniki, równiarki, wozidła, kruszarki, pompy do betonu
- rolnictwie – traktory, ciągniki, kombajny, ładowacze, przyczepy, narzędzia rolnicze takie jak pługi, siewniki, agregaty, rozsiewacze, opryskiwacze, rozrzutniki, brony, kultywatory)
- transporcie – ciężarówki, przyczepy, naczepy, samochody ciężarowe, ciągniki siodłowe, autokary, ciągniki z HDSem
- leśnictwie – harwestery, forwardery, ciągniki leśne, przyczepy zrywkowe, podnośniki, skidery, traki, rębaki, wciągarki, dźwigi HDS
- gospodarce komunalnej – odśnieżarki, śmieciarki, piaskarki, solarki, zmywaczki, pojazdy asenizacyjne, kosiarki
- gospodarce magazynowej – wózki widłowe, wózki paletowe, regały magazynowe.
Gdy już znajdziemy ten wymarzony model dzwonimy i umawiamy się na oględziny i jazdę próbną. Powiadomienie sprzedającego o takim zamiarze pozwoli mu na przygotowanie się do wizyty, zaplanuje czas oraz chociażby zatankuje pojazd.
Ważne jest, aby umówić się w miejscu garażowania maszyny – nie na parkingu lub stacji benzynowej. Doda nam to pewności o uczciwych zamiarach sprzedającego.
Podczas jazdy próbnej sprzedawca nie powinien zakazywać nam zaplanowanych przez nas czynności, gdyż może to wskazywać na chęć ukrycia niewygodnych faktów dotyczących stanu technicznego.
Przed rozpoczęciem jazdy próbnej należy rozpocząć od uruchomienia zimnego silnika, gdyż niektóre wady znikają po jego rozgrzaniu. Silnik potrafi generować dość znaczne koszty w przypadku awarii. Dokładne oględziny z zewnątrz pojazdu skupiających się na ocenie stanu ogumienia, wycieków płynów, stanu blacharki przechodzimy do uruchomienia silnika i jazdy próbnej. Kiedy już ruszymy na przejażdżkę warto zwrócić szczególną uwagę na pracę silnika, niepokojące odgłosy z elementów mechanicznych oraz zachowanie się pojazdu w ruchu. Podczas jazdy należy testować każdy z układów w pojeździe – kierowniczy, hamulcowy, napędowy, pneumatyczny, hydrauliczny oraz elektryczny.
2. Wyjazd z mechanikiem to dobry pomysł
Specjalista od mechaniki z pewnością posiada większą wiedzę i doświadczenie więc z pewnością oględziny przeprowadzone przez taką osobę dadzą nam lepszą ocenę stanu technicznego maszyny.
Mechanik zapewne wskaże najsłabsze punkty i wyceni koszty ewentualnych napraw nabywanej maszyny.
3. Pojazd od strony prawnej
Przy zakupie używanej maszyny konieczne jest sprawdzenie stanu prawnego pojazdu. Ważne jest aby właściciel posiadał komplet dokumentów pozwalających na późniejszą rejestrację. Konieczne dokumenty to oczywiście dowód rejestracyjny, karta pojazdu, tablice rejestracyjne, dane do przeglądu technicznego i homologacji, zaświadczenia i opłaty.
Należy sprawdzić również numery nadwozia i silnika, które muszą się zgadzać z tymi wpisanymi w dowodzie rejestracyjnym. Nie zaszkodzi również wybrać się do najbliższego komisariatu policji w celu sprawdzenia, czy pojazd nie znajduje się w ewidencji skradzionych pojazdów.
4. Zaliczka czy zadatek?
Zazwyczaj wybierając się na oględziny pojazdu nie bierzemy ze sobą pieniędzy potrzebnych na sfinalizowanie transakcji. Jest to mądre i uzasadnione podejście. Przed dylematem stajemy jednak w momencie, gdy zdecydujemy się na zakup oglądanego egzemplarza. Co zrobić, by ktoś nie ubiegł nas i nie kupił pojazdu, zanim zorganizujemy pieniądze? Pozostaje nam wpłata zaliczki lub zadatku.
Warto zauważyć różnicę między tymi dwoma pojęciami – zadatek zabezpiecza zarówno kupującego, jak i sprzedającego na wypadek zerwania umowy. Strona winna odstąpienia od transakcji traci zadatek. Jeśli to kupujący zmieni zdanie, traci on wpłaconą kwotę, natomiast jeśli sprzedający odstąpi od transakcji, musi on wypłacić kupującemu dwukrotność otrzymanej sumy pieniędzy.
Zaliczka zawsze zwracana jest osobie wpłacającej, niezależnie od tego, która ze stron zrezygnuje ze sfinalizowania umowy kupna-sprzedaży.
Pamiętajmy, by w umowie było dokładnie sprecyzowane czy wpłata jest zaliczką, czy zadatkiem.
5. Wątpliwy zadatek
Szeroko rozpowszechnionym typem oszustwa jest prośba sprzedającego o wpłatę zadatku w celu „rezerwacji” prawa do zakupu pojazdu. Nieuczciwi sprzedawcy w taki sposób zbierają większą kwotę i znikają bez śladu.
Szczególnie podejrzane są prośby o dokonanie jakiejkolwiek zapłaty następującymi metodami:
- Transfer zadatku na kartę
- Transfer na konto „zaufanej osoby”
- Transfer n konto firmy o podobnej nazwie
- Podstawienie własnych danych do przelewu w fakturze realnej firmy
6. Transport maszyny ciężkiej – ważna sprawa
Niektóre firmy zajmujące się sprzedażą maszyn ciężkich mają w swojej ofercie również transport tego sprzętu do kupującego. Jest to dość ważne w przypadku, gdy znaleźliśmy odpowiedni pojazd w znacznej odległości od naszego miejsca zamieszkania. Przejazd takim pojazdem rozwijającym niekiedy niewielkie prędkości mógłby trwać długo i nie wiadomo, czy stan techniczny pozwoliłby dotrzeć do celu. Z pewnością transport od firmy, w której kupujemy maszynę będzie na dogodniejszych warunkach więc warto ustalić ze sprzedającym ten szczegół, jakże ważny.
7. Używana maszyna a gwarancja rozruchowa
To określenie – gwarancja rozruchowa – nie ma swojego odniesienia w przepisach prawnych. Na podstawie tej umownej gwarancji sprzedawca zapewnia, że sprzęt jest sprawny i można z niego poprawnie korzystać – często jest to krótki okres sięgający od kilku do kilkunastu dni. Za dłuższy okres gwarancji pewnie trzeba uiścić dodatkową opłatę. Dobrze jest ustalić przed zakupem warunki takiej gwarancji, aby uniknąć późniejszych nieporozumień.
Oczywiście sprzedawca odpowiada za towar na zasadach rękojmi w przypadku osoby fizycznej lub jako towar niezgodny z umową, jeżeli jest to sprzedawca – przedsiębiorca.
8. Uwaga na Superokazje!
Superokazja często przeradza się w super tragedię zakupową. Podejrzanie niska cena zawsze kryje za sobą jakieś tajemnice odnośnie pojazdu czy też samej transakcji. Może to dotyczyć złego stanu technicznego lub jest to po prostu wyłudzenie pieniędzy. Nieuczciwy sprzedawca prosi zazwyczaj o wpłacenie zadatku bądź zaliczki w niemałej kwocie a następnie okazuje się, że jego dane są fałszywe i nie ma z nim kontaktu po takiej wpłacie.
Trzeba zwracać uwagę na sposób w jaki postępuje sprzedający – podejrzane jest, gdy oferent przekazuje informację, że ma dużo zainteresowanych zakupem i należy szybko podejmować decyzję. Często sprzedawca jest obcokrajowcem i ma dziwny akcent wymowy. W takich przypadkach należy albo być szczególnie ostrożnym albo zrezygnować z takiej oferty.
Warto skorzystać z serwisu darmowych ogłoszeń Motomaszyny.pl w celu wyszukania bądź ogłoszenia sprzętu ciężkiego z kategorii takich jak:
- budownictwo – koparki, minikoparki, ładowarki, koparko-ładowarki, dźwigi, spychacze, żurawie, podnośniki, równiarki, wozidła, kruszarki, pompy do betonu;
- rolnictwo – traktory, ciągniki, kombajny, ładowacze, przyczepy, narzędzia rolnicze takie jak pługi, siewniki, agregaty, rozsiewacze, opryskiwacze, rozrzutniki, brony, kultywatory);
- transport – ciężarówki, przyczepy, naczepy, samochody ciężarowe, ciągniki siodłowe, autokary, ciągniki z HDSem;
- leśnictwo – harwestery, forwardery, ciągniki leśne, przyczepy zrywkowe, podnośniki, skidery, traki, rębaki, wciągarki, dźwigi HDS;
- gospodarka komunalna – odśnieżarki, śmieciarki, piaskarki, solarki, zmywaczki, pojazdy asenizacyjne, kosiarki;
- gospodarka magazynowa – wózki widłowe, wózki paletowe, regały magazynowe.