Z prowadzeniem działalności rolniczej wiąże się wiele wyzwań o charakterze logistycznym. Aby gospodarstwo działało sprawnie, należy zadbać o efektywną uprawę roli i zbiór płodów, bezpieczne magazynowanie zapasów czy zgodną z przepisami hodowlę zwierząt. Majątek rolny trzeba więc wyposażyć w specjalne zabudowania, które podniosą produktywność i pozwolą na utrzymanie ładu w realizowanej działalności. Doskonale w tym celu sprawdzają się nowoczesne hale stalowe.
Budynki inwentarskie dla zwierząt hodowlanych
Hala stalowa może z powodzeniem funkcjonować jako budynek inwentarski, przeznaczony do przetrzymywania żywych zwierząt. Konstrukcja taka powinna być zaprojektowana zgodnie ze specyficznymi wymaganiami technicznymi i przepisami prawnymi, a także z myślą o dobrostanie inwentarza. Dla poszczególnych zwierząt hodowlanych obowiązują nieco inne zasady, dlatego każdy obiekt trzeba dostosować do potrzeb drobiu, trzody chlewnej oraz bydła. Innowacyjnie wykonana hala ze stali gwarantuje optymalny komfort termiczny, a zarazem pozwala na efektywne doświetlenie stref wewnętrznych konstrukcji. Budynek taki może być solidnie zabezpieczony, m.in. poprzez zastosowanie malowania hydrodynamicznego i cynkowania ogniowego.
Wiaty dedykowane maszynom rolniczym
W gospodarstwie rolnym na szeroką skalę wykorzystywany jest specjalistyczny sprzęt, włącznie z maszynami wartymi nierzadko setki tysięcy złotych. Ich finansowanie często wiąże się z koniecznością uzyskania dotacji lub zadłużenia, np. poprzez leasing lub kredyt. Z tego względu priorytetowa okazuje się efektywna ochrona poszczególnych elementów wyposażenia, w tym przed dostępem osób trzecich czy trudnymi warunkami atmosferycznymi. Nowoczesne hale stalowe z powodzeniem sprawdzają się jako hangary do garażowania ciągników, opylaczy, opryskiwaczy, agregatów, kombajnów i innego sprzętu ciężkiego. Ich konstrukcja jest modułowa, co gwarantuje optymalne dopasowanie gabarytów do dynamicznych potrzeb gospodarstwa. Bogatą ofertę w tym zakresie posiada uznany producent hal stalowych, czyli firma GLOB-STAL. Przedsiębiorstwo projektuje budynki zgodne z normami budowlanymi PN-EN, co zapewnia bezpieczną eksploatację przez wiele lat.
Magazyny zbożowe
Hala rolnicza może posiadać specjalne funkcje magazynowe. Do budynków najczęściej stosowanych w obszarze gospodarstw należą spichlerze, które pozwalają na bezpieczne przechowywanie materiałów sypkich luzem lub w workach. Producent hal magazynowych na zboże daje gwarancję zachowania jego jakości. Towar tego typu jest bardzo specyficzny, dlatego niezbędne okazuje się utrzymanie niskiego poziomu wilgotności powietrza oraz optymalnej temperatury. Magazyn taki zapewnia maksymalne spowolnienie rozwoju niebezpiecznych grzybów i pleśni, a tym samym ogranicza potencjalne straty. Hale ze stali tego rodzaju odznacza się zarazem wygodą obsługi, co przekłada się na szybki załadunek i rozładunek zboża. Nie bez znaczenia pozostaje wyjątkowo efektywna termoizolacja.
Innowacyjny projekt
Projekt hali rolniczej zawsze powinien powstawać zgodnie z wytycznymi inwestora, co dotyczy chociażby docelowego przeznaczenia konstrukcji, wymagań w zakresie wytrzymałości czy pożądanej klasy izolacji. Obiekt tak wykonany będzie nie tylko funkcjonalny i trwały, ale też estetyczny. Projekt hali można w razie potrzeby zaadaptować, a następnie wedle uznania zagospodarować gotową konstrukcję. Dużą zaletą pozostaje możliwość doboru konkretnej technologii izolacji termicznej, w tym za pomocą wełny mineralnej, PIR czy systemu membranowego. Na uwagę zasługuje też drobiazgowe wykończenie wszystkich detali, włącznie z instalacją stolarki otworowej, montażem systemów odpływowych czy obróbkami dachowymi. Projekt rolniczej hali stalowej zakłada ponadto specjalne zaplanowanie rozłożenia przyłączy, które pozwalają na korzystanie z prądu, mediów i wody w możliwie najkrótszym czasie. Obiekty modułowe z prefabrykatów stanowią zarazem idealną alternatywę dla budynków murowanych, ze względu na znaczącą redukcję kosztów inwestycji, szybkość wzniesienia i dużą mobilność.