Żywienie jagniąt – poznaj sprawdzone praktyki

Żywienie owiec różni się w zależności od ich wieku, a także masy ciała i przyrostów. Młode zwierzęta zwykle mają nieco inne potrzeby niż dorosłe osobniki. Jak powinno wyglądać żywienie jagniąt?

Czego potrzebuje jagnię do prawidłowego rozwoju?

Aby jagnię rozwijało się zdrowo, potrzebuje zrównoważonej diety, która dostarcza wszystkich niezbędnych składników odżywczych. To takie substancje, jak np.:

  • białko – jest niezbędne do wzrostu i rozwoju mięśni, narządów i innych tkanek. Źródła białka to mleko matki i specjalne pasze białkowe,
  • tłuszcze – zapewniają energię oraz są ważne dla rozwoju układu nerwowego,
  • węglowodany – są źródłem energii, szczególnie ważnym dla młodych zwierząt. Znajdują się w mleku matki i paszach,
  • witaminy – to m.in. witamina A, D, E, K i witaminy z grupy B Składniki te są kluczowe dla zdrowego wzrostu i funkcjonowania organizmu jagnięcia,
  • minerały – np. wapń, fosfor, magnez i sód. Są niezbędne dla prawidłowego rozwoju kości, mięśni i innych tkanek,
  • błonnik – wspomaga prawidłowe funkcjonowanie układu trawiennego i zapobiega zaparciom. Jest często zawarty w paszach roślinnych.

Ważnym elementem żywienia jagniąt i dorosłych owiec jest również woda. To substancja niezbędna do utrzymania nawodnienia i prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jagnięta powinny mieć stały dostęp do czystej wody.

W tuczu jagniąt rzeźnych wykorzystuje się również ziarno kukurydzy. Niektórzy hodowcy stosują też nasiona roślin strączkowych, ale mogą one powodować wzdęcia i biegunki.

Żywienie owiec w okresie jagnięcym – o tym musisz pamiętać

Jagnięta powinny otrzymywać mleko matki przez pierwsze 6–8 tygodni życia. Dostarcza ono bowiem kompleksowych składników odżywczych, witamin i przeciwciał, które wspierają odporność młodego zwierzęcia.

W miarę upływu czasu, zwykle po 2–3 tygodniach, można wprowadzić kiszonki roślinne jako dodatek do diety. Warto zacząć od małych ilości, stopniowo zwiększając porcję.

Jagnięta powinny być karmione co najmniej 4–6 razy dziennie w pierwszych dniach życia. Z biegiem czasu liczba karmień może być zmniejszana.

W rolniczym sklepie internetowym Lewmik.pl znajdziesz suplementy dla owiec potrzebne do prawidłowego rozwoju zwierząt. Sprawdź ofertę firmy i wybierz produkty, które będą wspierać wzrost jagniąt w Twoim gospodarstwie!

Czego unikać w żywieniu owiec w okresie jagnięcym?

Jak prawidłowo karmić owce w okresie jagnięcym? W żywieniu tych zwierząt nie powinny pojawić się takie składniki pokarmowe, jak:

  • zbyt duża ilość soli – nadmiar soli w diecie może prowadzić do kłopotów zdrowotnych, takich jak zaburzenia metaboliczne czy problemy z układem moczowym,
  • zbyt duża ilość zboża – może prowadzić do zaburzeń trawienia, zwłaszcza gdy zwierzęta są karmione jedną paszą o wysokiej zawartości węglowodanów,
  • nadmiar i niedobór białka – nadmiar białka w diecie jagniąt może prowadzić do zaburzeń metabolicznych. Niedobór tej substancji powoduje natomiast osłabienie i opóźniony wzrost.

W przypadku jagniąt należy unikać gwałtownych zmian w diecie, które często prowadzą do problemów trawiennych. Ewentualne modyfikacje warto wprowadzać stopniowo.

Ogromną rolę w żywieniu owiec odgrywa pastwisko. Trzeba jednak pamiętać, że jagnięta powinny być do niego dopuszczone dopiero w odpowiednim wieku. Na pastwiskach znajduje się bowiem większa ilość włókien i mniej składników odżywczych potrzebnych jagniętom. Owce dorosłe z powodzeniem mogą korzystać z tego pokarmu, jednak w przypadku młodych osobników będzie on niewystarczający.

Dobre praktyki żywienia jagniąt – podsumowanie

Żywienie owiec opiera się na różnych składnikach w zależności od wieku zwierząt. W okresie jagnięcym stawia się na jakościowe pasze treściwe zawierające wszystkie substancje odżywcze, które są niezbędne do prawidłowego wzrostu młodych osobników. Zaniedbanie tej kwestii może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych , a co za tym idzie – zmniejszenia efektywności hodowli.

Sprawdź pełną ofertę sklepu internetowego Lewmik.pl!

Poprzedni artykułProducent zbiorników i urządzeń ze stali kwasoodpornej – oferta stal nierdzewna
Następny artykułJakie są zalety głęboszowania i kiedy jest ono niezbędne?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj